Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Nowy zielony przyjaciel na Święta czyli Choinka w Naszym domu

Nowy zielony przyjaciel na Święta czyli Choinka w Naszym domu

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, co oznacza, że pora pomyśleć o choince.

Żywe drzewka mają swój klimat – pięknie pachną, wyglądają i zachwycają rodzinę.

Niestety wiele osób rezygnuje z przyjemności postawienia w salonie zielonej, żywej piękności.

Dlaczego? Problemem jest fakt, że żywa choinka gubi swoje igły, zajmuje za dużo miejsca, nie wszystkie drzewka przyjmą się po świętach w ogrodzie- po co więc wydawać pieniądze na choinkę, która będzie z nami tylko przez czas świąteczny, a później zostanie odstawiona na śmietnik ?

Otóż biegniemy z pomocą!

  • Czym się sugerować przy wyborze choinki ?
  • Jakie parametry brać pod uwagę kupując zielonego przyjaciela?
  • Jak dbać o drzewko w czasie świąt żeby mogło z nami zostać na dłużej w ogrodzie lub na tarasie?

Odpowiadamy 🙂

Wybór świątecznego drzewka.

Pierwszym krokiem jest zakup choinki. Idziemy do szkółki i co dalej?  Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie czy drzewko ma być u nas tylko na święta czy chcemy żeby zostało z nami na dłużej? 

  • Wyglądaj pięknie tylko na okres świąt:

Wybierz drzewko cięte. Głównie interesuje nas wtedy wygląd – piękne, rozłożyste gałęzie, równy i prosty czubek, ale również stabilny stojak, która pozwoli trzymać pień w wodzie.

  • Zostań z nami na dłużej :

Rozglądnij się za choinką w donicy. Oczywiście choinka ma pięknie wyglądać więc wybieramy tę, która zachwyci nas swoim urokiem. Najbardziej polecanymi gatunkami do wysadzenia w gruncie po okresie świątecznym  są : świerki kłujące(świerki srebrzyste), jodły koreańskie, świerki serbskie lub sosny. Trzeba uważać na drzewka z palowym systemem korzeniowym(korzeń przypomina marchewkę), ponieważ choinki są mocno przycinane przy wyciąganiu z ziemi przez hodowców i wsadzane do donic. Przykładem takiego iglaka jest jodła kaukaska. Po takiej redukcji korzeni, roślina ciężko się ponownie ukorzenia w nowym miejscu.

Jeżeli chcemy wykorzystać po świętach drzewko, należy też zastanowić się, jaki gatunek będzie dla nas odpowiedni i czy mamy miejsc, aby roślina mogła rosnąć i oddać cały swój urok. W tym pomoże Wam krótka charakterystyka drzewek:

  • Świerk kłujący, srebrzysty (Piceapungens)

W Polsce jest drzewem szybko rosnącym dorastającym do 15-20m. Choinki posiadają piękną regularną, stożkową koronę i sztywne, ustawione pod kątem prostym do pnia gałęzie, przez co zaleca się ustawiać je w przestronnych pomieszczeniach z dużą ilością światła. Świerk kłujący nada się w obszernym salonie czy budynków publicznych.  Jak sama nazwa wskazuje Świerk kłujący jest kłujący.. nawet bardzo, ma długie igły 2-3cm koloru od sinozielonego do srebrzystej w zależności od odmiany.

ZaletyWady
Stożkowy pokrójigły utrzymują się na gałęziach przez kilka tygodni ( nieco dłużej niż u świerka pospolitego)
przystępna cena – świerk kłujący jest jednak droższy od pospolitegoigły świerka są bardzo kłujące
delikatny, ale wyczuwalny zapach świerkowych igieł – taki świerk pachnie mniej intensywnie niż pospolitynadaje się tylko do przestronnych pomieszczeń
  • Świerk serbski (Piceaomorika)

Szybko rosnąca odmiana, w polskich warunkach dorastająca do 15-20m. Igły świerka serbskiego bardzo dekoracyjne przez swoje ciemnozielone zabarwienie od góry, a od spodu posiada dwa białe paski. Roślina ma zgrabny, stożkowy pokrój przez co polecana jest do mniejszych pomieszczeń.

ZaletyWady
Stożkowy, zgrabny pokrój – pędy wzniesione lekko do góry przez co ma typowy choinkowaty kształtigły świerka są bardzo kłujące
Bardzo intensywny zapachZmienny pokrój – musi być prawidłowo prowadzony
Nadaje się do mniejszych pomieszczeń 
  • Jodła kaukaska (Abiesnordmanniana)

Choinka wygląda bardzo efektownie, posiada stożkową regularną koronę, a przez ciemnozielone, szerokie i błyszczące igły długości 2-4 cm, przykuwa uwagę mieniąc się z ozdobami w blasku migoczących światełek. Posiada również sztywne i gęste gałęzie, dzięki czemu nie uginają się pod ciężarem ozdób.

ZaletyWady
igły nie kłująjest to najdroższe bożonarodzeniowe drzewko – jej ceny wahają się od 80 – 150 zł
niezwykle atrakcyjny wyglądbardzo delikatny, prawie niewyczuwalny zapach
zawieszone na niej ozdoby są dobrze wyeksponowanePalowy system korzeniowy – może być mocno zredukowany, przez co roślina może się nie ukorzenić w ogrodzie
igły jodły są bardzo wytrzymałe i nie opadają tak szybko jak igły świerkowe – jodła wytrzymuje w domowych warunkach aż 6 tygodniW Polsce nie ma sprzyjających warunków do uprawy, więc jest sprowadzana z plantacji zagranicznych, przez co ciężko się ją ukorzenia
  • Jodła koreańska (Abieskoreana)

Jodła koreańska zachwyca swoją zgrabną sylwetką i kolorystyką igieł – od góry ciemnozielone, a od spodu srebrzyste, przez co wyglądają jak oszronione. Gałązki rozchodzą siępromieniście od prostego pnia.

ZaletyWady
miękkie igliwieczęsto mają nieregularny pokrój i krzywe czubki
igły długo utrzymują się na gałązkach 
Symetryczna, stożkowa, regularna korona 
Rośnie wolno przez co nadaje się do mniejszych ogrodów 

Mniej popularne ale również warte uwagi gatunki to:

  • Sosny(Pinus)

Największą zaletą sosny w domu jest jej cudowny zapach. Jest ładnym drzewkiem, niestety wadą może być często nieregularna korona czy kłujące igły.

  • Jodła balsamiczna (Abiesbalsamea)

Drzewka o regularnej i wąskiej koronie, nadające się do mniejszych pomieszczeń. Ma bardzo gęste pędy i wydziela przyjemny zapach lasu.

  • Jodła Frasera (Abiesfraseri)

Jest podobna do jodły balsamicznej, ale rośnie zdecydowanie szybciej. Posiada stożkowatą, wąską koronę. Jej igły osiągają 2 cm długości, barwy od góry ciemnozielonej, a z drugiej – z szerokimi, srebrzystoszarymi paskami.

.

  • Świerk CONICA (Piceaglauca 'Conica’)

Polecana dla osób posiadających mało miejsca na choinkę – karłowa, wolno rosnąca odmiana świerka kłującego o dość regularnym, stożkowatym pokroju. Pędy ma dość ciasno ułożone, a igiełki małe i niekłujące. Tworzy jedną powierzchnię przez co trudniej jest ją udekorować.

Jest i ona! Choinka w domu.

Kupiliśmy choinkę wcześniej…i co dalej ?

Przede wszystkim drzewko nie może dostać szoku termicznego. Stało na zewnątrz gdy je kupowaliśmy, więc i teraz zadbajmy o to by było na zewnątrz lub w chłodnym pomieszczeniu np. garażu. Trzeba pamiętać o tym by takie pomieszczenie było dobrze oświetlone, żeby nasz zielony przyjaciel nie zaczął przedwcześnie gubić igieł. Ograniczymy czas przebywania choinki w domu do maksymalnie 2 tygodni. W naszych domach jest zbyt ciepło, a powietrze za suche by drzewko dobrze żyło.

Czy w garażu, na zewnątrz czy w salonie drzewko musi być regularnie podlewane. Wtedy kiedy ziemia w doniczce przeschnie – podlewamy roślinę tak żeby ziemia była wilgotna, a nie mokra (woda nie może zalegać w podstawce). Gdy zielony przyjaciel jest na zewnątrz w donicy również pilnujemy, aby był podlewany. Mimo tego, że pada na niego śnieg czy deszcz, urokliwy pokrój i rozłożyste gałęzie uniemożliwiają wodzie przedostanie się do donicy. Krople spływają jak po parasolu i omijają korzenie drzewa wędrując poza obręb donicy. Przy temperaturach ujemnych na zewnątrz drzewka nie podlewamy!

U drzewek ciętych sprawdzamy czy pień jest zamoczony w wodzie i dolewamy do pojemnika systematycznie gdy widzimy, że poziom wody spada. Możemy też taką roślinę umieścić w donicy z wilgotnym piaskiem pilnując by był on ciągle mokry.

Kiedy przyjdzie czas na ubranie zielonej piękności!

Ustawienie choinki jest również bardzo ważne. Unikajmy kontaktu drzewka z generatorami ciepła – trzymajmy ją z dala od kaloryferów czy kominków. Jeśli w naszym domu gości świerk należy go postawić w dobrze i regularnie oświetlonym wnętrzu – część rośliny, która znajdzie się po zacienionej stronie, może gubić igły. Przypominamy, aby stawiać drzewko w miejscu gdzie nie będzie nikomu przeszkadzało – trącana przez domowników czy gości, choinka będzie zrzucała igły, może również dojść do połamania gałązek.

Święta, święta i po świętach…

Ciętej choince mówimy „żegnaj” gdy już przestanie ładnie wyglądać. I tyle.

Natomiast drzewko w donicy, które przetrwało świąteczny czas, wystawiamy na zewnątrz dopiero gdy przyjdą temperatury dodatnie. Działamy tutaj tym samym systemem co przy przywiezieniu choinki do domu. Drzewko może dostać szoku termicznego w obie strony z zimna do ciepła i z ciepła na zimno.

Jeśli zaczęła się odwilż, śmiałosię spóźniliśmy i choinka tak bardzo u nas się zadomowiła, że zaczęła wypuszczać nowe pędy, wtedy musimy poczekać z wystawieniem jej na zewnątrz do wiosny.

Pamiętajmy, że po wkopaniu drzewka do gruntu dobrze jest przysypać ziemię obok pnia korą lub szyszkami czy gałązkami iglastymi, dzięki temu małe korzonki, które znajdują się najbliżej powierzchni ziemi nie przemarzną w chłodniejsze dni.

Mamy nadzieję, że chociaż trochę rozświetliliśmy temat choinek. Zawsze podpowiemy, pomożemy i zainspirujemy.

Zapraszamy na stronę facebook’ową https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/ .

Źródła:

https://www.google.com/urlsa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiqr7Li7MP0AhXFwosKHeMlCPgQFnoECAYQAQ&url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fartykul%2Fjodla-swierk-czy-sosna-ktora-choinke-wybrac-na-bozonarodzeniowe-drzewko-Oq7RaVe7GcG&usg=AOvVaw0_4Tx9pygP2x9nq64ejdsf

https://krzewyozdobne.net/pol_m_Iglaste_Jodla_Jodla-Frasera-3573.html

https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Swierk-CONICA-choinka-Swiateczna-40-60-cm/2200

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *