Twardowskiego 107
30-346 Kraków

Przygotowanie ogrodu do zimy

Odpowiednio zabezpieczone rośliny przetrwają bardzo silne mrozy. Warto o tym pamiętać przygotowując swój ogród na spoczynek.

W naszym klimacie wiele roślin narażonych jest na uszkodzenia mrozowe, dlatego już późną jesienią (przed wystąpienie długich mroźnych dni i nocy) należy pamiętać o zabezpieczeniu roślin, a w przypadku balkonów i tarasów- również ich systemów korzeniowych przed szkodliwym działaniem mrozów.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do zabezpieczania nadziemnych części roślin jest biała agrowłóknina. Dzięki porowatej strukturze, pozwala ona oddychać roślinom, co zapobiega występowaniu chorób grzybowych.

Jej kolor, również nie jest przypadkowy – biała tkanina zapobiega przegrzewaniu się rośliny, do którego może dojść w cieplejsze dni na przedwiośniu. Długo utrzymująca się temperatura wewnątrz okrywy może pobudzić roślinę do zawiązywania pąków, które po nadejściu niższych temperatur mogą zostać uszkodzone.

Inną propozycją na zabezpieczenie roślin przed mrozami jest wykonywanie stroiszy lub zabezpieczenie roślin słomianymi matami. Są one bardziej ekologiczne i przewiewne.

A jeśli zima jest łaskawa i mamy trochę śniegu, warto obsypywać nim wrażliwe rośliny. Wbrew pozorom śnieg utrzymuje temperaturę sprawiając, że roślina nie jest bezpośrednio narażona na mroźne powietrze, które jest głównym wrogiem roślin o mniejszej odporności na mrozy.

Zimą pamiętajmy także o podlewaniu! Jeśli w prognozach pogody zapowiadane jest kilka dni i nocy o temperaturze powyżej 0, będzie to świetny moment na podlanie naszych roślin. Szczególnie, ważne jest to w przypadku bezśnieżnych zim.

Pamiętajmy także, aby osłony ściągać dopiero w momencie kiedy minie ryzyko przymrozków!

Chciałbyś przygotować swój ogród, taras lub balkon do zimy?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *