Twardowskiego 107
30-346 Kraków
CIĘCIE ROŚLIN WCZESNĄ WIOSNĄ

CIĘCIE ROŚLIN WCZESNĄ WIOSNĄ

W powietrzu zapach wiosny, a na zewnątrz zrobiło się cieplutko.

 Czas na porządki w ogrodzie!

Kiedy, jakie rośliny i jak je ciąć gdy wiosna zapuka do naszych drzwi?

Po pierwsze – KIEDY? 

Koniec lutego / początek marca to idealny czas żeby pomyśleć o cięciu. Cięcia wykonujemy, kiedy skończą się silne mrozy, w dzień słoneczny – nie upalny. Niektóre rośliny tniemy przed rozpoczęciem wegetacji. Ten okres jest też dobry dla cięć sanitarnych, które niwelują suche, zgniłe, chore czy połamane pędy.

Pamiętajmy, że rośliny, które są mniej odporne na przymrozki lepiej ścinać trochę później tj. na przełomie marca z kwietniem, zabezpieczy to przed przemrożeniem pąków i nowych pędów (np. róż, lawendy).

Drzewa i krzewy owocowe powinno skończyć się ciąć do połowy marca, żeby zdążyć przed rozpoczęciem wegetacji, która objawia się puszczaniem soków.

Po drugie – JAKIE ROŚLINY? 

Pierwsze budzą się z zimowego snu rośliny liściaste, które zgubiły swoje liście w poprzednim sezonie na jesień – są to drzewa i krzewy owocowe oraz drzewa i krzewy ozdobne (np. tawuła japońska, śnieguliczka, pięciornik krzewiasty, perukowiec podolski, budleja Dawida, lawenda, itd.), ale również powojniki wielkokwiatowe, winobluszcze oraz rośliny iglaste takie jak modrzewie, choiny, jałowce, cyprysiki czy cisy. Właśnie od nich zaczynamy zabawę z cięciem. 

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej –  trawy oraz kwiatostany hortensji bukietowych i drzewiastych też najlepiej ściąć końcem lutego.

Jeśli szybko przytniemy pędy tawuły japońskiej, jaśminowca, pęcherznicy czy derenia, to sprawimy, że ich kwitnienie na młodych pędach wierzchołkowych będzie liczniejsze.

Nie tniemy w tym okresie roślin zimozielonych takich jak: azalie japońskie, rhododendrony, ostrokrzewy, bukszpany!

Rośliny, które zaczynają wcześnie kwitnąć tniemy dopiero po przekwitnięciu, ponieważ pąki zawiązały się na pędach ubiegłorocznych, są to np. forsycje, żylistki, mahonie, krzewuszki, jaśminowce, migdałowce, lilaki, tawuły wczesne, tamaryszek, porzeczki ozdobne, wiśnie ozdobne. Tnąc je wiosną pozbawimy ich kwitnienia.

Po trzecie – JAK?

Narzędzia jakich używamy do cięcia (np.sekator) powinny być ostre, aby nie poszarpać miejsca cięcia tzw. rany.  Dobrze jest odkazić narzędzia pomiędzy cięciami różnych osobników, aby nie przenosić  możliwych chorób z rośliny na roślinę.

Słabsze cięcie roślin (tawuły japońskie, pięciorniki krzewiste) dobrze jest wykonać skracając pędy o 1/3 lub ¼ długości.

Rośliny takie jak np. hortensje, budleje Dawida czy derenie tniemy mocniej nawet do ok. 20 cm nad ziemią. Takim mocniejszym cięciem możemy się również posłużyć przy skracaniu traw ozdobnych, które tniemy najdalej 10 cm nad ziemią.

Zabezpieczenie ran jest też ważnym elementem i wykorzystujemy do tego maść ogrodniczą lub inne specjalistyczne preparaty dostępne na rynku.

Zapraszamy na stronę facebook’ową https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek 

oraz śledźcie nas na instagramie https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/ .

Źródła:

http://www.e-ogrodek.pl/a/drzewa-i-krzewy-ozdobne-jak-i-kiedy-i-ktore-przycinac-wczesna-wiosna-20416.html

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *