Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Rodzaje nawozów i ich zastosowanie w ogrodzie

Rodzaje nawozów i ich zastosowanie w ogrodzie

Nawożenie jest niezbędnym elementem prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Musicie jednak pamiętać, że tylko odpowiednio dobrany nawóz będzie wspomagał ich rozwój. Poniżej przedstawiamy rodzaje nawozów dostępnych na rynku i ich zastosowanie. 

Podział ze względu na rodzaj rośliny 

Nawozy przewidziane są dla danego rodzaju np. dla roślin kwasolubnych, bądź o konkretnych wymaganiach jak np. lawendy, rośliny kwitnące. Do tej grupy nawozów zaliczane są również  te uniwersalne. Nawozy tego typu polecane są gdy wasz ogród posiada różne gatunki.

Podział ze względu na skład

Nawozy tego rodzaju można podzielić na: nawozy jednoskładnikowe i nawozy wieloskładnikowe. Możecie również spotkać się z podziałem na nawozy mineralne, np. dolomitowe, nawozy naturalne oraz organiczne np. obornik. 

Podział ze względu na rodzaj stosowania

Wyróżniamy nawozy stosowane doglebowo oraz nawozy dolistne. Zdecydowaną większość stanowią nawozy stosowane doglebowo. Z drugiej strony wielu ogrodników, ceni sobie  nawozy dolistne. Ich aplikacja na liście pozwala usprawnić przepływ składników odżywczych do wszystkich części rośliny, zarówno tych naziemnych, jak i podziemnych, co często ma doskonały wpływ na ich kondycję i dalszy rozwój.

Podział ze względu na długość stosowania i częstotliwość

Nawozy możemy również podzielić ze względu na długość ich działania, a co za tym idzie częstotliwość ich stosowania. Wielu z was może zdecydować się na nawozy o przedłużonym działaniu. Do takich nawozów zaliczane są nawozy osmocote, które wspomagają wzrost i rozwój roślin do 100 dni. Są bardzo praktyczne, wystarczy jednorazowa aplikacja, by rośliny miały dostęp do niezbędnych dla nich składników odżywczych. Częstotliwość stosowania zależy od momentu kiedy dany preparat został użyty po raz pierwszy. Na opakowaniach znajdziecie dokładny opis nawożenia oraz informację kiedy stosować dany nawóz: wiosną czy też jesienią.  

Zastosowanie nawozów w waszym ogrodzie

Dobór odpowiedniego nawozu do ogrodu nie jest aż tak skomplikowany jak się  wydaje wielu ogrodnikom – amatorom. Po pierwsze najważniejsza jest roślina. Jeśli w ogrodzie rośnie wiele różnorodnych roślin,  zdecydowanie polecamy zastosowanie nawozu uniwersalnego. W sytuacji  gdy chcecie wzmocnić określony gatunek, np. pelargonie czy rośliny iglaste, należy wybrać nawóz przeznaczony do tego konkretnego gatunku, a dopiero potem kierować się kolejnymi kryteriami. W takich przypadkach warto, również zastanowić się, czy nawożona roślina cierpi na jakieś szczególne przypadłości np. brązowienie igieł u iglaków, czy po prostu wymaga ogólnego wsparcia.  Następnie dobieramy  preparat ze względu na formę jego podawania oraz długość działania. W przypadku pelargonii polecamy zastosowanie nawozów dla roślin kwitnących w płynie, jeśli chodzi o iglaki  – nawozów osmocote. Jeżeli natomiast nie mamy pewności czy odpowiednio dobraliśmy nawóz, szczególnie pod warzywa czy owoce co może wpłynąć na plony, warto wykonać badanie gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. 

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://www.stiga.pl/blog/jesienne-nawozenie-gleby-w-warzywniku-sadzie-ogrodzie-ozdobnym

http://ogrodnictwo.expert/warzywnictwo/warzywnictwo-uprawa-nawozenie/dokarmianie-pozakorzeniowe-o-czym-warto-wiedziec/

https://rolmarket.pl/Rodzaje-nawozow-i-ich-zastosowanie-w-ogrodzie-blog-pol-1579622990.html

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *