Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Przygotowanie traw ozdobnych do zimy

Przygotowanie traw ozdobnych do zimy

Przez ostatnie lata trawy ozdobne zrobiły się bardzo modne, przez co zobaczymy je zarówno w prywatnych posesjach jak i w zieleni publicznej. Dzięki ilości różnych gatunków i odmian sprawdzą się w założeniach nowoczesnych  oraz rustykalnych.

W ciągu lata zachwycają pokrojami i ciekawymi kolorami liści  czy kłosów, ale co z nimi zrobić zimą ?

Generalnie trawy przycinamy wiosną na wysokość 10 cm nad poziomem ziemi, ale możemy cięcie wykonać jesienią, więc jeśli zaczną szybciej kiełkować, stare źdźbła nie będą zagłuszać nowych listków. Jeżeli zdecydujemy się zostawić je na zimę, będziemy mogli oglądać uroki pięknie oszronionych łodyg i kłosów, a ogród zimą nie stanie się aż tak pusty. Od listopada do marca nie ma już liści na drzewach i krzewach, a części nadziemne bylin zamierają. Dlatego jedynymi ozdobami ogrodu w zimie to rośliny zimozielone, rośliny kwitnące w tym okresie jak na przykład oczar, czy pozostawione kwiatostany hortensji a także traw.

Trawy ozdobne szczególnie te wysokie warto związać sznurkiem w snopek, aby ciężki, mokry śnieg nie połamał źdźbeł, oraz aby nadmiar białego puchu nie zebrał się i nie zalegał w karpie. Dobrze jest też usypać w obrębie korzeni kopczyk z kory lub liści, co zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z gleby.  Mniej wrażliwe gatunki mogą swobodnie zimować bez osłony.

Jakie gatunki traw wymagają zabezpieczenia na zimę?

Do traw, które wymagają okrycia na zimę zaliczamy: bambusy, trawy pampasowe, hakonechloa, proso rózgowate, miskanty oraz rozplenicę japońską. W pierwszym roku po posadzeniu, ze względu na słaby system korzeniowy, należy każdą sadzonkę solidnie zabezpieczyć przed zimnem. 

Zapraszamy na stronę facebook’ową

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie

 https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/ .

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *