Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Podsumowanie naszego ogrodniczego roku 2023

Podsumowanie naszego ogrodniczego roku 2023

Nowy Rok nadchodzi wielkimi krokami, dlatego to najlepszy czas na wspominki i podsumowanie minionego sezonu. 

Rok 2023 przyniósł ze sobą sporo możliwości rozwoju. Założyliśmy wiele pięknych ogrodów, wykonaliśmy szereg pielęgnacji u nowych jak i starych klientów. Powstało też mnóstwo nowych pomysłów, które wprowadzaliśmy do projektów i koncepcji zieleni. W naszym sklepie stacjonarnym zawsze było kolorowo dzięki różnorodnym roślinom.

Chcecie z nami przeżyć powrót do przeszłości? No to czas… start!

Początek roku zaczęliśmy z projektem ogrodu dostarczonym przez Inwestora. Oprócz widocznych na fotografii poniżej nasadzeń roślinnych, trawnika z rolki, obrzeży i tarasu z płyt ceramicznych wykonane zostały również nasadzenia w donicach, system nawadniania i miejsce na stojaki rowerowe. Rozłożyliśmy tam również kabel pod oświetlenie. Pod wierzchnią warstwą gleby ukazał się sam piasek, przez co należało wymienić glebę na większej części działki.

W marcu zajęliśmy się nasadzeniami na terenie wspólnoty mieszkaniowej. Teren przy parkingu wymagał odświeżenia poprzez wykonanie cięć odmładzających zieleni istniejącej oraz dosadzenie nowych roślin. 

Kwiecień przyniósł ze sobą wiele ciekawych realizacji. Jedną z nich było wykonanie projektu małego ogródka przy domu w bliźniaczej zabudowie. Przestrzeń została uporządkowana, a dzięki różnorodności faktur oraz kształtów nabrała ciekawego, nowego charakteru.

Wiosną, prócz licznych pielęgnacji, mieliśmy możliwość wymiany drewnianych donic na cortenowe znajdujących się na dużym tarasie w centrum Krakowa.

Jednym z mniejszych założeń, którymi mieliśmy możliwość się zająć był niewielki ogródek lokatorski przy ulicy Domagały w Krakowie. Głównym celem było odizolowanie się od sąsiadów. Posadzone zostały cisy, które miały za zadanie stworzyć ażurową, zieloną ścianę. Istniejące ogrodzenie zakryliśmy panelami w kolorze antracytowym, dostosowanym barwą do elewacji budynku. Na koniec wykonaliśmy nowy trawnik z rolki.

Poniższe fotografie ukazują, jak urozmaicone mogą być nasadzenia w donicach. Taras, na którym się znajdowały był mocno nasłoneczniony, dlatego zaproponowaliśmy nasadzenia z berberysów, szałwii, kosodrzewiny i lilaków na pniu. Przy tym samym domu znajdowała się również zacieniona rabata, gdzie dobraliśmy odpowiednie gatunki preferujące mniejsze nasłonecznienie, a rabatę wykończyliśmy jasnym kamieniem.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ten rok był pełen wyzwań. W ogrodzie widocznym niżej wykonaliśmy drewniany podest pod jacuzzi, do którego prowadzić miała ścieżka z płyt betonowych zanurzonych w jasnym żwirze. Kształt tarasu był dość niestandardowy, a nawierzchnia z płyt musiała być zrobiona w taki sposób, by wytrzymała duży ciężar wody. W ogródku tym wprowadziliśmy też sporo zmian w rabatach.

W ubiegłym roku zaczęliśmy metamorfozę dość dużego ogrodu, który w 2023 został ukończony. Nasza praca polegała na wykonaniu projektu, na którego podstawie powstały nowe rabaty z roślinnością dostosowaną do panujących warunków. Spory obszar terenu pokryty został trawnikiem z rolki, który dał natychmiastowy efekt zielonego dywanu. Na całości ogrodu zamontowaliśmy system automatycznego nawadniania.

Czasami nie trzeba wykonywać projektu aby stworzyć ogród zgodny z wizją klienta. Po oględzinach terenu ustalone zostało gdzie będzie znajdować się ścieżka, taras i rabata. Przygotowaliśmy koncepcję, a po jej akceptacji przystąpiliśmy do prac. Powstała ścieżka z płyt zanurzonych w trawniku, rabata ze szpalerem tui, taras z deski kompozytowej oraz podciągnięty został kabel pod zaplanowane wcześniej oświetlenie.

Kolejnym wyzwaniem były prace w ogrodzie poza granicami Krakowa na podstawie dostarczonego projektu zagospodarowania. Problemem działki były zastoje wody, które rozwiązaliśmy poprzez drenaż oraz dobór roślinny zgodnie z warunkami panującymi na tym terenie. Prócz wykonania rabat z nasadzeniami, został rozłożony trawnik z rolki oraz system automatycznego nawadniania.

W lipcu wykonaliśmy nasadzenia na osiedlu mieszkaniowym w Krakowie. Rośliny użyte w kompozycji nie mogły być zbyt wysokie gdyż za rabatą znajdowały się okna przedszkola. Wyzwaniem w tym przypadku był dobór odpowiednich gatunków do warunków miejskich. 

Kilka dni później zawitaliśmy w dzielnicy Płaszów gdzie wykonaliśmy trawnik z rolki, rabaty oraz nasadzenia. Koncepcja otrzymana od klientki została nieco zmieniona i dostosowana do obecnego kształtu ogrodu. 

W tym niewielkim ogródku lokatorskim, na podstawie projektu wykonaliśmy podest tarasowy z desek kompozytowych. Miał on stać się miejscem odpoczynku i izolacji od miejskiego zgiełku, dlatego zamontowane zostały również panele drewniane nawiązujące swoją barwą do tarasu. Dodatkowo powstała również ścieżka z płyt zanurzonych w żwirze prowadząca do nawierzchni pod domek narzędziowy, a cały teren pokrył nowy trawnik z rolki.

Następnie odwiedziliśmy Podgórze Duchackie gdzie wymieniliśmy panele ogrodzeniowe i dosadziliśmy pnącza, aby stworzyć zieloną ścianę ograniczającą widok na przylegający chodnik. Nasadzenia zostały wykonane w donicach z racji niewielkiej ilości ziemi pokrywającej garaż podziemny. Na koniec założyliśmy piękny, gęsty trawnik z rolki.

W sierpniu mieliśmy przyjemność wykonania nasadzeń w donicach, które powstały na niewielkim tarasie w centrum Krakowa. Dwupoziomowe mieszkanie dało możliwość montażu zbiornika na deszczówkę na dolnym tarasie, który zasila rośliny na drugim piętrze. Do donic posadzone zostały między innymi turzyce Morrowa, barwinki pospolite, klony palmowe, laurowiśnie wschodnie, bambusy czy derenie białe.

We wrześniu wykonaliśmy nowe nasadzenia z bambusów oraz przerobiliśmy istniejący taras z płyt betonowych na działce położonej w Łagiewnikach. Odrestaurowaliśmy taras z płyt betonowych dodając między nimi grys. Dzięki temu nawierzchnia stała się bardziej ażurowa. Oprócz tego posadziliśmy bambusy i wykonaliśmy pielęgnację zieleni istniejącej.

Kolejną jesienną realizacją był taras w jednym z apartamentów z widokiem na Wawel. Pod deskami tarasowymi ukryliśmy elementy systemu automatycznego nawadniania, który miał być sterowany przez inteligentny dom. Okrągłe donice zostały obsadzone większymi, ozdobnymi krzewami takimi jak Perukowiec podolski, kosodrzewina oraz hortensja, a w podłużnych pojemnikach swoje miejsce zagrzały rośliny zimozielone jak barwniki i turzyce oraz trawy ozdobne i kwitnące byliny.

lejnym ciekawym zleceniem było wykonanie nasadzeń w dużych donicach na tarasie biurowca na Kapelance. Prace obejmowały konsultacje roślinne wraz z obsadzeniem donic dostarczonych przez Inwestora. Posadzone zostały rośliny o różnych wielkościach, aby uzyskać piętrowy efekt. Bujną roślinność stanowiły krzewy, trawy i byliny. Całość dopełniły rośliny jednoroczne, które planujemy wymieniać w zależności od sezonu.

Często zdarza się nam sytuacja, w której wykonując pracę u jednego z klientów otrzymujemy zlecenie od jego sąsiada. Jest to idealna okazja, aby podglądnąć jak pracujemy, a nam daje możliwość oceny sytuacji od pierwszej chwili współpracy. Tak było i w tym przypadku – otrzymaliśmy zlecenie w sprawie demontażu istniejącego tarasu i wykonaniu nowego z płyt betonowych w kształcie litery ”L”. Rabaty wyznaczone zostały obrzeżami betonowymi.

Na jednym z ogródków działkowych w Krakowie nasz zakres działań skupił się na wyrównaniu terenu oraz wykonaniu ścieżki ze wskazanych przez inwestorów płyt i obrzeży. Wyznaczyliśmy też kształt nowych rabat i przygotowaliśmy je pod nowe nasadzenia.

Nasza firma nie boi się wyzwań. Dlatego w momencie, gdy otrzymaliśmy zlecenie wykonania jesiennych kompozycji na taras, zakasaliśmy rękawy do pracy. Był to nasz debiut w halloweenowych dekoracjach. Taras został udekorowany przez drewniane skrzynie, na których ustawiliśmy dynie i lampiony. Kompozycje dopełniały wykonane przez nas kosze wypełnione kolorowymi roślinami sezonowymi. Gdzieniegdzie rozstawiliśmy dynie, tworząc wspaniałą atmosferę halloweenową!

Nieraz wspominaliśmy, jak ważnym elementem naszego otoczenia są rośliny. Jak tylko pojawia się możliwość powinniśmy zapewnić naszym podopiecznym kontakt z naturą. W jednej z krakowskich szkół mieliśmy możliwość wykonać niewielki ogródek dla uczniów. Powstały podwyższane grządki z ziołami i owocami oraz bylinami ozdobnymi. Obok nich stanęły dwa urocze karmniki dla ptaków. W gruncie posadzone zostały krzewy owocowe, trawy ozdobne oraz kolumnowe drzewa. Aby można było usiąść w tym urokliwym miejscu zamontowane zostały ławeczki.

Jesienią nasza praca nie zwalniała tempa. Mieliśmy okazję wykonać część projektu ogrodu przy niewielkim domku, w miejscowości pod Krakowem. W większości były to rabaty ograniczone kostką granitową. Teren był dość mocno zacieniony, więc posadzone zostały głównie rośliny do cienia.

W listopadzie mieliśmy przyjemność wykonania nasadzeń w donicach, zgodnie z naszym projektem. Mieszkanie posiadało dwa tarasy. Większy wykorzystywany był do spędzania wolnego czasu przez lokatorów. Drugi miał pełnić funkcję reprezentacyjną i być miejscem do przyjmowania gości. Kwestią do rozwiązania w tym przypadku była różnica w wyglądzie donic na obu tarasach. Aby stworzyć integralną całość dobraliśmy podobne rośliny i ten sam odcień grysu ozdobnego.

Późną jesienią otrzymaliśmy zlecenie na wyrównanie skarpy przy stajni, w otoczeniu stadniny koni w przepięknym miejscu pod Krakowem. Miała zostać obsadzona roślinami tak, aby stworzyć naturalistyczną kompozycję, która koresponduje z otoczeniem. Oprócz skarpy, naszym zadaniem było uzupełnienie ścieżek z tłucznia oraz siew trawy.

Grudzień przyniósł ze sobą wiele zleceń związanych z dekoracjami świątecznymi. Jednym z nich było dostarczenie choinek do jednej z krakowskich firm i udekorowanie ich w ciekawy sposób. Do donicy ze świerkiem dodaliśmy gałązki jodły i sosny, lampeczki, naturalne ozdoby, a całość zwieńczyła piękna kokarda. Oprócz tego mieliśmy możliwość wykonania okazałego stroiku świątecznego, który witać będzie odwiedzających w głównym lobby.

W okresie świątecznym cieszyliśmy się możliwością tworzenia stroików i wianków do sprzedaży w naszym sklepie na Twardowskiego 107.

To był naprawdę ciekawy i inspirujący rok! Czekamy z  niecierpliwością na kolejne wyzwania 🙂 

Zapraszamy na stronę facebook’ową

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie

 https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/ .

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *