Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Pierwsze wiosenne opryski roślin

Pierwsze wiosenne opryski roślin

Opryski przeciw chorobom grzybowym warto przeprowadzić już w lutym lub marcu, jeszcze przed rozwojem pąków liściowych. Jeśli zauważymy, że na zewnątrz powoli robi się coraz cieplej, a pąki ruszyły to najwyższa pora, by wykonać ten zabieg. Warto zastosować ekologiczne środki, które nie zaszkodzą ani roślinom, ani owadom czy zwierzętom w ich pobliżu. Jednym z takich środków jest Miedzian. Preparat ten zapobiega chorobom grzybowym i bakteryjnym. Innym środkiem stosowanym prewencyjnie jest Syllit – już nie tak ekologiczny, ale za to silniejszy (w składzie mamy dodynę – organiczny związek chemiczny). Można zastosować oprysk Miedzianem, a po około 3 tygodniach Syllitem – skutecznie zapobiegnie to pojawianiu się groźnych chorób. 

Poza Miedzianem ze środków ekologicznych możemy wyróżnić: Lecitec (zawiera lecytynę, która wzmacnia mechanizmy obronne), Evasiol (zawiera wyciąg ze skrzypu polnego, zwalcza mączniaka, parcha jabłoni, chroni też przed innymi chorobami grzybowymi), Guard (pożyteczne bakterie) czy Biosept (wyciąg z grejpfruta). 

Wiosną przeprowadzamy również walkę z jajami i larwami szkodników, które zimowały na drzewach. Dobrze sprawdzają się opryski na bazie olejów, np. Emulpar 940 EC (zawiera olej rydzowy, można go stosować o każdej porze roku). Szczególnie polecamy preparat Polyversum – wzmacnia on odporność roślin na choroby i ataki szkodników. Najlepiej zastosować go w kwietniu stosując się ściśle do instrukcji producenta.

Źródła:

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *