Na co zwrócić uwagę kupując rośliny?
Najpopularniejsze błędy w wyborze sadzonek.
W niedługim czasie szkółki otworzą swoje wrota do świata roślin, co skłaniać nas będzie do zakupu nowych “skarbów” do naszych ogrodów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowych sadzonek i czym się kierować w ich wyborze? Oto kilka przydatnych informacji, które na pewno ułatwią to zadanie ????
Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie jak duża ma być docelowa roślina i gdzie ma być ona posadzona. O ile mamy duży ogród, to możemy zaszaleć (oczywiście z głową). Niestety posiadacze mniejszych powierzchni muszą przyłożyć się bardziej do zaznajomienia z danym gatunkiem. Gabaryty rośliny, które widzimy w szkółkach są zazwyczaj niewielkie. W przypadku zakupu traw ozdobnych czy bylin posadzenie za dużej rośliny może nie być aż tak problematyczne. Przy krzewach i drzewach problem lokalizacji w niewielkiej odległości od budynku, ogrodzenia, nawierzchni czy nawet innych roślin może już mieć większe konsekwencje.
Każda sadzonka w sklepie czy na szkółkach posiada etykietę z danymi docelowymi rośliny – wysokością, szerokością, kiedy kwitnie oraz podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji. Jeśli aktualnie nie ma etykiety można zgłosić się do pracownika, który na pewno z wielką pasją i chęcią opowie o danej roślinie ????
Gdy już dowiemy się wszystkiego o parametrach sadzonki, możemy sobie wyobrazić jak duża będzie. Nie posadzimy jej wtedy zbyt blisko elewacji i nie zasłonimy światła wpadającego przez okno. Nie doprowadzimy też do wybrzuszenia płyt chodnikowych poprzez wrastające pod nie korzenie – a to tylko jedne z wielu konsekwencji złego doboru gatunkowego.
Oprócz wyboru odpowiedniej wielkości należy zwrócić uwagę na choroby. Wiadomo, że nie każdy w głowie ma encyklopedię grzybów i patogenów atakujących roślinę, którą chcieliśmy zakupić. Dlatego przede wszystkim rozejrzyjmy się jak wyglądają sadzonki na całym poletku i sprawdźmy, czy inne sadzonki posiadają podobne cechy – może zielony kolega z trzeciego rzędu z tyłu nie ma oznak chorób i wygląda bardziej atrakcyjnie? Jeśli na liściach pojawiają się dziury, naloty, czy plamy, może to świadczyć, że coś złego dzieje się z rośliną. Oczywiście musimy zachować zdrowy rozsądek – jesienią większość roślin wygląda niekorzystnie, dlatego w tym okresie warto poczytać o konkretnym gatunku, który ma ozdabiać w późniejszych latach nasz ogród.
Ważnymi aspektami, na które również powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy końcówki pędów danej sadzonki lub jej bryła korzeniowa nie są przesuszone – będzie to świadczyć o prawidłowej opiece w szkółce. Dobrze zadbana roślina powinna mieć ładnie rozwinięte korzenie – niezbyt przerośnięte, nie za bardzo zbite. Jasne, mięsiste i odpowiedniej wielkości korzenie będą zwiększały szansę na przyjęcie się jej w naszym ogrodzie. Warto zbadać czy dana sadzonka rozwija się prawidłowo, ponieważ każda roślina posiada swoje parametry – jedne mają pojedynczy przewodnik, inne wielopień, jeszcze inne są szczepione na pniu, dlatego edukujmy się przed zakupem i wybierajmy mądrze 🙂
Kolejną kwestią jest kupowanie roślin kwitnących. Klienci często kupują sadzonkę z dużą ilością cudownie rozwiniętych kwiatów – jasne, że wybieramy podświadomie najładniejszą i najbujniejszą roślinę. Miejmy jednak na uwadze, że skoro w momencie zakupu wszystkie pączki się już otworzyły, to po wsadzeniu do ziemi nasza piękność skupi się na rozroście korzeni. Roślina nie będzie już miała zawiązanych pączków, aby zachwycać nas również na działce, a nie tylko w doniczce. Dobrą radą jest zakupienie rośliny w połowie rozwiniętej i z dużą ilością zawiązanych pączków, dzięki czemu po posadzeniu kwiaty, które kwitły w szkółce opadną, a na ich miejsce pojawią się nowe.
Częstym zabiegiem stosowanym w supermarketach jest przenawożenie roślin, które ładnie wyglądają w dniu zakupu, po czym nie nadają się do posadzenia do gruntu. Dlatego warto to przemyśleć – może w niewielkiej odległości znajduje się jakaś szkółka roślin, która oferuje wysokiej jakości materiał?
Mamy nadzieje, że trochę rozjaśliniśmy kwestię wyboru roślin. Jeśli macie dodatkowe pytania piszcie w komentarzach. ????
Zapraszamy na stronę facebook’ową https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek
oraz śledźcie nas na instagramie
Dodaj komentarz