Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Miłosne rośliny!

Miłosne rośliny!

Kiedy przychodzą takie dni jak Walentynki lub Dzień Kobiet, mężczyźni gnają do kwiaciarni po bukiety kwiatów, aby pokazać jak wielkim uczuciem darzą swoje wybranki. Zwykle kupowane są czerwone róże, które są symbolem najgorętszej i pełnej pożądania miłości – nic więc dziwnego, że ta roślina jako pierwsza przychodzi na myśl. Znaczenie i wartość róży przypisywano w starożytności bogini miłości i piękna – Afrodycie. Oprócz miłosnych powiązań roślina ta miała szerokie zastosowanie w lecznictwie oraz w kosmetologii.

Poznajmy rośliny, które miały znaczenie miłosne w wierzeniach słowiańskich. Może nie miały czerwonych barw jak róża i nie pachniały tak cudownie, ale dawały nadzieję na spełnienie sercowych marzeń. 

Jemioła kojarzy się ze świętami, z przyjazną, rodzinną atmosferą, ale też z nieoczekiwanymi pocałunkami, kiedy pod nią przechodzimy. Mało kto wie, że jest rośliną półpasożytniczą. Rośnie w koronach drzew pobierając z nich wodę i sole mineralne. Ma zielone, wąskie liście, a jesienią przyozdobiona jest w białe, okrągłe owoce.

W wierzeniach była ona wykorzystywana do wróżb miłosnych, a jej moce działały tylko kiedy została zerwana z drzewa nie dotykając podłoża. Jej owoce zjadały kobiety zmagające się z bezpłodnością. Służyła także jako dekoracja tradycyjnego ciasta drożdżowego tzw. kołacza, który wykonywano na ślub i wesele.

Kolejną rośliną używaną w magii miłosnej była dziewanna. Głównie stosowana była we wróżeniu odnoszącym się do pragnień zakochanej osoby. Obecnie możemy spotkać ją na łąkach lub uprawiać we własnym ogródku. Jest rośliną dwuletnią, posiada żółte, malutkie kwiaty tworzące rozetę. Dziewanna dorasta do 150cm wykształcając jedną długą łodygę.

Innymi ziołami i roślinami, z których wykonuje się wywary, olejki, kadzidełka czy talizmany wspomagające miłosną magię są m.in. bazylia, lawenda, wanilia, werbena, fiołek, liście laurowe. 

Miłość kryje się też w roślinach, które nie mają przypisanych żadnych wierzeń ludowych czy właściwości magicznych, ale patrząc na nie wiemy, że to najgorętsze uczucie wisi w powietrzu ????

Przedstawiamy serduszkę okazałą będącą metrową byliną, która zachwyca wiosną pięknymi różowo-białymi kwiatami w kształcie serca z płynącą łezką. 

Jeśli marzy nam się miłosny akcent w domowym zaciszu polecamy hoję sercowatą, która posiada soczysto zielone liście w kształcie serca. Jako roślina domowa dorasta do ok. metra w formie pnącza.

Malutkimi serduszkami uraczy nas również tasznik pospolity. Spotkać go można biegając po łące lub leżąc na kocyku z drugą połówką wśród polnych kwiatów. Na końcu łodygi dorastającej do 60 cm widnieją malutkie, białe kwiatuszki. Jednak to owoce są najciekawszym elementem tej rośliny, ponieważ wyglądają jak drobne wyciągnięte rączki, na krańcach których są serduszka. Traktowana jest jako chwast z racji małych wymagań glebowych oraz szybkiego rozprzestrzeniania się. Ale chwastem nazywamy roślinę niepożądaną w danej uprawie – tak więc sami zdecydujmy ????

[źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Tasznik_pospolity#/media/Plik:Capsella_bursa-pastoris_sl6.jpg] 

Udało nam się zaszczepić w Was odrobinę miłości? <3

Dajcie znać w komentarzach ????

Zapraszamy na stronę facebook’ową

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *