Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Grujecznik japoński – piernikowe drzewo

Grujecznik japoński – piernikowe drzewo

Grujecznik japoński to drzewo o wyjątkowej urodzie, którą szczególnie zawdzięcza  pięknie przebarwiającym się liściom. Mimo, że jest tak cennym gatunkiem, to nadal rzadko spotykamy go w ogrodach. Poniżej prezentujemy garść informacji, które zachęcą Was do posadzenia go w swojej zielonej oazie 🙂 

Grujecznik dorasta do 15m wysokości, wygląda efektownie zarówno wiosną, gdy rozwijają się brązowo-czerwone liście jak i latem, kiedy ozdabiają otoczenie swoją sino-zieloną barwą. Jesienią przebarwiają się na żółty lub lekko łososiowy kolor. W okresie opadania listki mają nietypowy, ale zarazem przyjemny, korzenny zapach.

Drzewo kwitnie od marca do maja. Kwiaty nie są jego szczególną ozdobą, często  pojawiają się przed rozwojem liści. Owocem jest jasnozielony mieszek, a wewnątrz niego gromadzone są nasionka. 

Uprawa

Uprawa grujecznika jest dość łatwa. Chociaż drzewo jest wytrzymałe na niskie temperatury, to w pierwszych latach po posadzeniu wymaga zabezpieczenia agrowłókniną na zimę.  Grujecznik wymaga żyznych, próchnicznych i wilgotnych gleb. Dobrze rośnie w półcieniu. Należy pamiętać, że źle znosi suszę. Jeśli grujecznik zostanie posadzony na  nieodpowiednim stanowisku, jego przyrost będzie niewielki, a  wczesnym latem straci liście.  

Cięcie

Grujecznik nie wymaga cięcia. Drzewo rośnie powoli, wykazując naturalną równowagę przy tworzeniu rozgałęzień i formowaniu pokroju. Nie wymaga również cięcia prześwietlającego. Jedyne o czym należy pamiętać, to regularne usuwanie suchych, uszkodzonych i zniekształconych  gałęzi. 

Odmiany

Grujecznik zaliczany jest do najładniej przebarwiających się drzew liściastych. W szkółkach roślin ozdobnych możecie spotkać grujecznika w kilku odmianach. 

Grujecznik japoński 'Pendulum’

Odmiana wyróżniająca się płaczącym pokrojem z pędami delikatnie zwisającymi do ziemi. Dorasta do 5 m wysokości i szerokości.

Grujecznik japoński 'Amazing Grace’ 

Odmiana podobna do grujecznika japońskiego ‘Pendulum’. Różni się szerszą koroną i skłonnością do tworzenia kaskadowego pokroju.

Grujecznik japoński 'Rotfuchs’

Odmiana wąskokolumnowa, osiągająca do 4 m wysokości i 1 m szerokości. Nadaje się zarówno do niewielkich ogrodów jak i dużych rabat. Oprócz ciekawego pokroju odmiana ta słynie ze zmienności barwy liści. Wiosną liście są różowe, latem przybierają bordowy kolor ze srebrną poświatą. Jesienią barwy liści mają ciepłe odcienie.

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://ladnydom.pl/Ogrody/56,113393,14998658,Grujecznik__Przeglad_odmian_.html

https://poradnikogrodniczy.pl/grujecznik-japonski-odmiany-uprawa-ciecie.php

https://www.ogrodkroton.pl/towar.3627.grujecznik.japonski.na.pniu-cercidiphyllum.jap.pendulum.html

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *