Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Zwierzęta w zimie

Zwierzęta w zimie

Kiedy za oknami zimowa aura jedyną myślą to ciepły kocyk, gorąca herbatka i pełna lodówka przy dobrym filmie. Kiedy seans trwa w najlepsze, nagle wzrok przykuwa siedzący na barierce tarasu mały, zmarznięty ptaszek. Może ma ochotę schować się przed zimnym wiatrem? Może jest głodny? Ale przecież nie wpuszczę ptaszka do domu!

Jak sprawić żeby zwierzętom w zimie żyło się lepiej?

 Poprzez mnożące się inwestycje coraz więcej terenów zielonych jest przeznaczanych na budynki mieszkalne, drogi, sklepy czy obiekty usługowe i rozrywkowe. Zieleń jest tematem pobocznym kiedy inwestorzy mają możliwość dobrego zarobku. Co jednak dzieje się z całą fauną z obszarów zielonych? Zwierzęta szukają swoich domów w szczelinach, zadaszonych wykończeniach budynków, chowają się między nami i próbują przetrwać w zabudowanym świecie. Kiedy w porze letniej, ciepło słonka delikatnie muska nam policzki, a miły wiatr od czasu do czasu orzeźwia skórę przy upalnych temperaturach zwierzęta brykają wśród gałęzi i kąpią się w fontannach. Jednak gdy mróz zaczyna szczypać w nos, a palce skostniały w drodze do najbliższego sklepu oddalonego o 200m od domu, nie widać ptaków ćwierkających na brzozie, ani wiewiórki skaczącej z drzewa na drzewo..

Po pierwsze …  JEDZENIE !

Pierwsze co przychodzi na myśl to powieszona słonika lub smalec na drzewie. Tak ! To dobry pomysł! Również dobrym pomysłem jest oblanie jabłka miodem i obtoczenie go w ziarnach lub nasypanie ziaren do karmnika. Ale może warto pomyśleć o faunie przed okresem zimowym?

Jeśli posiadamy ogród, taras czy kawałek zieleńca przed blokiem możemy zasadzić rośliny, które w zimie na swoich pędach mają owoce, którymi żywią się zwierzęta. Przykładowe rośliny, które dają zwierzętom pożywienie podczas zimy to:

  • Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

Owoce jarzębiny to czerwone małe, okrągłe kuleczki, które utrzymują się na pędach do października/listopada. Dla zwierząt są przysmakiem. Dla ludzi surowe są trujące, nadają się do spożycia po prawidłowym przygotowaniu i przyrządzać z nich można soki, dżemy lub nalewki.

  • Kaliny (Viburnum)

Kalina posiada kuliste, czerwone, błyszczące owoce, które są nie tylko pożywieniem dla ptaków, ale również nadają się do spożywania dla ludzi. Tworzy się z nich przetwory oraz posiadają dużą gamę witamin. Surowe dla ludzi są trujące. Pozostają na gałązkach do późnej jesieni, a czasami nawet i do wiosny.

  • Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus)

Owoce śnieguliczki są białe, mięsiste i okrągłe, zdobią krzew przez całą zimę, aż do wiosny. Zwierzęta chętnie sięgają po pożywienie z tej rośliny. Poprzez skład jaki posiadają owoce nie są jadalne dla ludzi.

  • Berberysy (Berberis)

Berberysy posiadają małe, owalne owoce w zależności od odmiany różnią się kolorem czerwonym lub granatowym. Posiadają wiele witamin i działają przeciwgorączkowo. Owoce są uwielbiane przez ptactwo.

  • Dereń jadalny (Cornus mas)

Posiada czerwone, małe, podłużne, jadalne owoce. Zdobią krzew oraz są bogate w minerały i witaminy. Dereń zachwyca zwolenników nalewek.

  • Jałowiec pospolity i chiński (Juniperus communis/ chinensis)

Ciemne, małe szyszkojagody pokrywają krzew i cieszą nie tylko zwierzęta, ale też ludzi. Owoce jałowca służą jako przyprawa do dań mięsnych.

  • Ognik skarłatny (Pyracantha coccinea)

W zależności od odmiany małe, kuliste owoce ogników różnią się kolorem od czerwonego po żółty. Pokrywają znaczną część pędu i są bardzo chętnie zjadane przez ptaki.

  • Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides)

Posiada pomarańczowe, kuliste owoce, które są bombom witaminową! Oprócz medycznych aspektów jakimi są leczenie odmrożeń, chrób nowotworowych, zwalczaniegorączki, czy gojenie ran i wiele, wiele innych , owoce rokitnika nadają się do przetworów i soków. Owoce utrzymują się przez całą zimę dzięki czemu są doskonałym pożywieniem dla zwierząt.

  • Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis)

Irga posiada małe, czerwone, mięsiste owoce pozostające na pędach aż do mrozów. Nie są jadalne dla człowieka, ale smakują ptakom.

  • Trzmielina zwyczajna (Euonymus europaeus)

Piękny owoc koloru różowego posiadający 4 komory. Trzmielina jest rośliną trującą i jej owoce również do takowych należą, ale dla niektórych gatunków ptaków są świetnym przysmakiem. 

Prócz swoich niesamowitych właściwości i wspaniałego desingu podczas zimowych dni, rośliny te posiadają owoce, które są pożywieniem dla zwierząt. Warto więc pomyśleć o posadzeniu ich w swoim ogrodzie !

Po drugie …  DOM !

Drugim ważnym aspektem jest rola dachu nad głową. Nikt przecież nie lubi jak mu pada na twarz. Zwierzęta podczas mroźnych czy deszczowych i wietrznych dni też chcą się schować. Super sprawą są budki dla ptaków, karmniki i inne zmyślne budowle, które zapewniają bezpieczne schronienie i możliwość kumulowania jedzenia w zimowe dni. Tak samo jak w przypadku pokarmu, są rośliny, w których koronach zwierzyna lubi się zwinąć i przeczekać gorsze czasy. Przykładem takich roślin są:

  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) 
  • Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)
  • Bukszpan (Buxus)
  • Lilak pospolity (Syringa vulgaris)
  • Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)
  • Leszczyna pospolita i południowa (Corylus avellana/ maxima)
  • Śliwa wiśniowa tzw. Ałycza (Prunus cerasifera)
  • Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera)
  • Żylistek szorstki (Deutzia scabra)
  • Agrest pospolity(Ribes uva-crispa)
  • Wiciokrzewy (Lonicera)

Jeśli myślimy w szczególności o zwierzętach w swoich ogrodach takich jak ptaki czy wiewiórki, trzeba pamiętać o tym, że jedzenie oraz domki, które dla nich przygotowaliśmy, bądź rośliny spełniające te funkcje powinny być usytuowane w zacisznym miejscu, z dala od zwierząt domowych czy bawiących się dzieci.

Na pewno będą wdzięczni! ☺

Zapraszamy na stronę facebook’ową https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek 

oraz śledźcie nas na instagramie https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/ .

Źródła:

https://fajnyogrod.pl/porady/dokarmianie-zwierzat-zima-co-robic-czego-unikac-poradnik/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *