Terapia ogrodem – właściwości
Ogrodnictwo oferuje nam ogromne korzyści, które będą wpływać na wasze samopoczucie. Dzięki niemu możecie pokonać wiele problemów takich jak: otyłość, stres, depresja, uzależnienia czy choroby układu krążeniowego. Ogrodnictwo przede wszystkim redukuje stres oraz napięcia. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest on przyczyną wielu chorób i schorzeń.
Ogrodnictwo terapeutyczne, a hortiterapia
Ogrodnictwo terapeutyczne jest to proces, w którym wykorzystuje się rośliny i ogrodnictwo do poprawy samopoczucia uczestników poprzez zaangażowanie czynne lub bierne, bez udziału terapeuty i bez zdefiniowanych celów terapeutycznych. Natomiast terapia ogrodnicza (hortiterapia) to rodzaj terapii zajęciowej, która wykorzystuje rośliny, ogród i prace ogrodnicze, w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, a także umiejętności kognitywnych i komunikacyjnych klienta. Może zostać użyta bez względu na wiek czy stopień niepełnosprawności klienta (odbiorcy usługi) z udziałem terapeuty. W skład hortiterapi wchodzą cztery elementy takie jak:
- KLIENT (pacjent) – to centralna część terapii i interakcji pomiędzy składowymi. Jest odbiorcą i inicjatorem procesu leczenia. Jest osobą obsługiwaną, ze zdiagnozowaną chorobą lub potrzebą interwencji dla poprawy swojego funkcjonowania społecznego, poznawczego, emocjonalnego lub fizycznego.
- TERAPEUTA – profesjonalista, który wie jak używać: roślin jako narzędzi by ułatwić proces terapeutyczny oraz ogrodnictwa w terapii, rehabilitacji i do poprawy życia. Kontaktuje się z klientem bezpośrednio lub za pomocą roślin.
- ROŚLINY – narzędzie w terapii, symbol ogrodu i działań ogrodniczych. Użyte, aby zapewnić terapeutyczne relacje z pacjentem.
- CELE TERAPII: fizyczne (ruch), poznawcze (intelektualne), stymulacja zmysłów (integracja sensoryczna), emocjonalne, socjalizacja (zdolności interpersonalne) oraz integracja społeczna.
Zapraszamy na stronę facebook’ową
https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek
oraz śledźcie nas na instagramie
https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/
ŹRÓDŁA:
Dodaj komentarz