Twardowskiego 107
30-346 Kraków
ŚLIMAKI I MSZYCE – nieproszeni goście w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

ŚLIMAKI I MSZYCE – nieproszeni goście w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Wszyscy wiemy, że piękny i zadbany ogród wymaga starannej pielęgnacji i poświęcenia odpowiedniej uwagi roślinom. Jednak każda przestrzeń narażona jest na wizytę nieproszonych gości, którzy z łatwością poradzą sobie ze zniszczeniem naszych roślin. W tym wpisie poznacie różne sposoby na mszyce i ślimaki, rowie te ekologiczne, które w skuteczny sposób wyproszą szkodniki z naszych ogrodów. 

MSZYCE

Mszyce to szkodniki roślin, które mogą zasiedlić niemal każdą roślinę. To dość uciążliwe szkodniki w ogrodzie. Pojawiają się nagle i bardzo szybko się rozprzestrzeniają, tworząc duże kolonie. Są bardzo groźne dla naszych roślin, wysysają z niej soki, przez co mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny oraz przenoszą choroby wirusowe.

Pests, Lice, Aphids, Vermin, Branch, Infestation, Aphid
Mszyca, Mszyca, Małe, Makro, Mszyca

Preparaty chemiczne:

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele preparatów zwalczających mszyce. Systematyczne kontrolowanie stanu roślin pozwoli nam zauważyć pierwsze mszyce, należy wtedy od razu zareagować, aby nie dopuścić do rozwoju nowych kolonii. Możemy zastosować następujące preparaty: Pirimor 500 WG, ABC na mszyce, Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP, Agricolle, Emulpar 940 EC.  Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem danego preparatu zapoznać się z instrukcją jego użytkowania! 

EKO sposoby na mszyce

Na początku warto zadziałać profilaktycznie, np. sadząc rośliny, które odstraszają mszyce takie jak: czosnek, cebula, lawenda czy mięta- mają one intensywny zapach, który je odstrasza. 

Lawenda, Kwiaty, Lawendowe Pole
Mięta Pieprzowa, Zielony, Liście

Kiedy natomiast pojawią się szkodniki, z pomocą przychodzi nam szare mydło. Posiada ono silne właściwości owadobójcze. Możemy z niego przygotować roztwór do pryskania. W 10 l gorącej wody rozpuszczamy ok. 200g startego szarego mydła. Nie należy go stosować na roślinach kwitnących. 

Mydło, Laeh, Shea, Ręcznie Robione, Mydło, Mydło

Kolejnym sposobem jest przygotowanie wywaru ze skrzypu i tutaj: 1kg świeżego skrzypu zalewamy 10 l wody i odstawiamy na całą dobę. Następnie gotujemy około 30 min. i odcedzamy. Środek rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:5. Innym sposobem jest wywar z cebuli: 75g pociętej cebuli zalać 10l wody i gotować przez 30 minut, stosuje się bez rozcieńczania.

Skrzyp, Zielony, Krople, Rosa, Lato
Cebule Cebulowe, Żywności, Świeże, Zdrowe

ŚLIMAKI

Ślimaki to jedne z największych szkodników, które potrafią siać prawdziwe spustoszenie w naszych ogrodach. Plaga ślimaków to bardzo częsty widok- szczególnie jeżeli panuje wilgotna, deszczowa i pochmurna aura. Najczęściej żerują na dolnych partiach roślin oraz na młodych sadzonkach, wygryzając nieregularne dziury w liściach i uszkadzają korzenie warzyw.

Ślimak na sałatce Ślimak zdjęcia stockowe, obrazy royalty free
Duży czarny ślimak Ślimak w trawie w ogrodzie ślimak

Środki na ślimaki:

Pamiętaj, że zwalczanie chemiczne stosujemy w ostateczności, ponieważ są to preparaty silnie toksyczne. Niszczą organizmy wodne i faunę glebową, dlatego należy ich używać  ostrożnie i z umiarem.

W sklepach znajdziemy wiele preparatów do zwalczania ślimaków. Anty-Ślimak Spiess Urania 04 GB, Ślimakol 06 GB, Ślimax 04 GB. Preparaty te rozsypujemy na ścieżkach lub pomiędzy grządkami, uważając, by nie dostały się na rośliny. Ślimak-Stop 47 FG rozsypujemy równomierną warstwą tylko wokół roślin. Większość środków działa do najbliższych opadów. Po ustaniu deszczu, trzeba je aplikować ponownie.

Ślimak je ziarno ślimaka Makro ślimaka jedzącego ziarno ślimaka w ogrodzie łóżko ślimak

EKO sposoby na ślimaki

Warto podkreślić że naszymi sprzymierzeńcami są ropuchy i jeże. Wprawdzie podstawą ich diety są owady, ale i ślimakiem nie pogardzą. Inni naturalni wrogowie ślimaków to jaszczurki i ptaki, zwłaszcza kosy, rudziki, szpaki, gawrony, bażanty i kaczki. Aby mogły spełniać pożyteczną rolę w naszym ogrodzie, powinniśmy stworzyć im korzystne warunki dla rozwoju i zaprosić do swoich ogrodów. 

Ropucha szara, ropucha, zwierzę, żaba, brązowa
Przyroda, Jeże, Afrykańska

Podstawowym sposobem na ochronę roślin przed ślimakami jest obsypanie ich korą, trocinami, żwirem czy igłami sosny- działa tylko wtedy kiedy nasza osłona jest sucha!

Istnieje również kilka roślin skutecznie odstraszających ślimaki. warto zasadzić czosnek, cebulę, tymianek, szałwię, hyzop,  narecznicę samczą czy majeranek. 

Czosnek, Składnik, Aromat, Przyprawa
Szałwia, Liście, Zioło, Roślina Ogrodowa, Aromat
Tymianek, Kwiat, Fiolet

Miejsca, w których występują ślimaki możemy spryskać mieszanką octu i wody w proporcji 1:1. Skutecznym sposobem jest również oprysk z papryki, 1kg świeżych owoców gotujemy w 10 l wody przez godzinę i odstawiamy na dwie doby. Przecedzonym odwarem spryskujemy uszkodzone rośliny. 

Kolejnym efektownym sposobem walki ze ślimakami jest usypywanie pomiędzy grządkami ścieżek z wapna gaszonego. Zabieg ten skutecznie powstrzymuje ślimaki, dotkliwie parząc ich skórę. Dookoła roślin warto rozsypać ścieżki z popiołu, ślimakom będzie ciężko poruszać się po takim podłożu. Skutecznym lecz kosztownym rozwiązaniem jest otoczenie rabat, kompozycji roślinnych czy warzywnika miedzianymi obrzeżami. Ten pierwiastek działa na ślimaki zniechęcająco.  

Cement i wapno budowlane hydratyzowane – do zapraw i betonów
Ogień, płomień, drewno, rozbłysk, dym, popiół

Autorka: inż. arch. kraj. Edyta Pyrczak

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *