Twardowskiego 107
30-346 Kraków
RÓŻE – przegląd odmian i pielęgnacja

RÓŻE – przegląd odmian i pielęgnacja

Królowa ogrodu

Róża nie bez powodu jest nazywana “królową”. Ma bardzo atrakcyjne kwiaty, które są  popularne i znane od setki lat na całym świecie. Możemy wyróżnić sześć podstawowych grup (wielkokwiatowe, wielokwiatowe, miniaturowe, okrywowe, parkowe i pnące), które z pewnością będziecie mogli użyć w swoich ogrodach. 

RÓŻE WIELKOKWIATOWE

Ta grupa róż zaliczana jest to najliczniejszej i najbardziej popularnej. Osiągają one od 50 do 120 cm wysokości. Jak sama nazwa wskazuje wyróżniają się dużymi pełnymi kwiatami, niektóre pięknie pachną. Kwitną od czerwca do września. Róże wielkokwiatowe nie wymagają podpór, ale powinny być sadzone w miejscach ciepłych i zacisznych osłoniętych od wiatru.

RÓŻE WIELOKWIATOWE (RABATOWE)

Róże wielokwiatowe są zdecydowanie niższe niż wielkokwiatowe. Słyną z dobrej odporności i silnego wzrostu. Na jednym pędzie mogą wypuszczać więcej niż jeden kwiat. Kwitną bardzo obficie, od czerwca do jesieni, a co najważniejsze mogą powtórzyć swoje kwitnienie. Większość róż rabatowych bardzo ładnie pachnie. Stosowane są na rabaty, do donic, na żywopłoty.

RÓŻE MINIATUROWE

Nazywane są inaczej karłowymi. Dorastają do 40-50 cm wysokości. Dzięki swojej niskiej wysokości idealnie nadają się do małych ogrodów miejskich i donic na taras czy balkon. Róże miniaturowe są bardzo łatwe w uprawie.

RÓŻE PARKOWE

Są to duże róże o krzewiastym pokroju, silnie rosnące. Idealnie nadają się na żywopłoty oraz do nasadzeń w grupach. Kwitną bardzo obficie, powtarzając swoje kwitnienie. Róże parkowe wymagają dużo przestrzeni, by oddać w pełni swoje walory. Nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji. Są mrozoodprne oraz odporne na choroby i szkodniki. 

RÓŻE OKRYWOWE

Atrakcyjna, a zarazem ciekawa grupa róż płożących się, które nadają się do zadarniania powierzchni. Posiadają długie pędy i silny wzrost. Bardzo dobrze spełniają swoją rolę się na skarpach i duże rabatach. Mają małe wymagania uprawowe. Kwitną od czerwca do października. Róże miniaturowe mają wysoką tolerancję na zasolenie oraz zanieczyszczenie powietrza.

RÓŻE PNĄCE

Jest to grupa róż, która wymaga podpór. Nie posiadają organów czepnych, ale ich długie pędy wymagają przytrzymania i podwiązania. Grupa ta wyróżnia się dużą liczbą odmian. Niektóre z nich kwitną tylko raz, a druga część powtarza swoje kwitnienie. Kwiaty w zależności od odmiany różnią się swoją wyglądem oraz wielkością.

PIELĘGNACJA RÓŻ

W zależności od grupy róż, cięcie waszych krzewów  musicie przeprowadzać w następujący sposób:

Róże okrywowe – cięcie odmładzające co kilka lat wczesną wiosną. Przycięcie ich 10-20 cm nad ziemią.

Róże pnące:

  • wiosną I cięcie – po zimie  przycięcie wszystkich przemarzniętych pędów, jeśli żadne pędy nie uległy przemarznięciu wtedy skracamy pędy do połowy
  • II cięcie od VI do końca kwitnienia – przycięcie po każdym kwitnieniu pędów
  • III cięcie – usunięcie co dwa lata najstarszych pędów kilka cm nad ziemią oraz usuwanie wszystkich pędów II rzędu u podstawy, a pozostawienie kilku pędów szkieletowych

Róże rabatowe, wielkokwiatowe i miniaturowe:

  • I cięcie wiosną – skrócenie grubszych pędu nad 4-5 oczkiem, cieńszych nad 2-3 oczkiem od dołu oraz wycięcie najcieńszych pędów
  • II cięcie od VI do końca kwitnienia – przycięcie przekwitłych kwiatostanów

W okresie zimowym powinniście przeprowadzić kopczykowanie oraz osłonięcie agrotkaniną w kolorze białym. Kopczykowanie jest to podstawowa metoda. Najczęściej kopczykuje się róże rabatowe i wielkokwiatowe. Wykonuje się kopczyk na wysokości około 20 cm z ziemi. Możecie zamiast ziemi wykorzystać zrębki drewniane. Część nadziemną możecie okryć agrotkaniną. Natomiast jeśli chodzi o róże pnące nie należy zasypywać ich pędów nad ziemią, ponieważ mogą zacząć puszczać korzenie, a po ich odkopaniu wasz krzew stanie się wrażliwy na wiosenne przymrozki. W przypadku gdy posiadacie już rozrośnięty krzew, należy wraz z podporą przykryć go jutą lub agrotkaniną (białą). Jeśli macie róże w donicach na balkonie czy tarasie dobrze jest przenieść je do jasnego i w miarę chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie będzie przekraczała 10 stopni Celcjusza. 

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

ŹRÓDŁA:

https://www.vidaron.pl/poradnik/jakie-sa-rodzaje-roz-poradnik-poczatkujacego-hodowcy

https://rosacwik-sklep.pl/pl/p/Roza-Swany/741

https://wedrowski.pl/pl/roze/848-roza-rabatowa-zolta-allgold-3l-5902539179842.html

https://www.rozeogrodowe.pl/pl/p/Roza-miniaturowa-CORAZON/2631

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *