Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Pielęgnacja trawnika z rolki i siewu po założeniu

Pielęgnacja trawnika z rolki i siewu po założeniu

Trawnik z rolki zapewnia nam natychmiastowy efekt pięknego, zielonego dywanu. Ważna jest jednak późniejsza jego pielęgnacja, by utrzymać atrakcyjny wygląd. Pierwszą ważną kwestią jest to, by po rozłożeniu trawy nie chodzić po niej przez ok. 2 tygodnie, gdyż trawa musi zdążyć się ukorzenić.  Po rozłożeniu należy regularnie go podlewać przez ok. 7 dni (w przypadku upałów dłużej), podlewamy do momentu uczucia chlupania pod nogą i grząskości. Później podlewamy ok. 2-3 razy w tygodniu, dostosowując częstotliwość do warunków pogodowych. 

Pierwsze koszenie trawnika z rolki należy wykonać gdy trawa zrośnie się z podłożem ( po ok.14 dniach) i osiągnie wysokość ok. 10 cm. Zaleca się stosowanie kosiarki z koszem. Kosimy na najwyższym możliwym pułapie kosiarki, po pierwszym koszeniu można zacząć chodzić po trawie, natomiast w pełni korzystać po miesiącu. Koszenie powinno odbywać się w regularnych odstępach czasu – jednorazowo można ścinać najwyżej ⅓ wysokości trawy. 

W przypadku siewu trawy kiełkowanie nasion trwa 4-8 tygodni (w sprzyjających warunkach

termicznych już po 2 tygodniach jest zielono), w tym czasie nie można chodzić po trawniku i

należy go regularnie podlewać w godzinach porannych. Użytkować trawnik można dopiero po około ośmiu tygodniach po wysiewie.

Kiedy nowo założony w ogrodzie trawnik osiągnie wysokość ok. 10 cm, można go po raz

pierwszy wykosić. Wysokość koszenia ustawia się na 5-6 cm. Później stosujemy tą samą zasadę jak w przypadku trawnika z rolki.

W pierwszych latach po założeniu zaleca się nawożenie nawozem azotowym wiosną, a w okresie jesiennym – nawozem wieloskładnikowym nie zawierającym azotu, tzw. nawóz jesienny. Wiosną, po roku dobrze jest przeprowadzić aerację i wertykulację, by odżywić i pobudzić trawnik do wzrostu. 

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/jak-zalozyc-trawnik-w-ogrodzie/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *