Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Ogród bez trawnika czyli zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku wielorodzinnego ul. Marszowiecka Zielonki

Ogród bez trawnika czyli zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku wielorodzinnego ul. Marszowiecka Zielonki

Ogród w Zielonkach, którym mieliśmy się zająć był w kształcie litery „L” i posiadał małą skarpę. Od strony sąsiedniego budynku, przy ogrodzeniu posadzone zostały wysokie tuje, które dawały cień na działkę naszych klientów. Zostaliśmy poproszeni o wykonanie koncepcji ogrodu, którego najważniejszym elementem miał być brak trawnika. 

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych pomiarów oraz zdjęć, mogliśmy przemyśleć formę całego ogrodu. Ponieważ teren był geometryczny tak samo jak nowoczesna bryła domu, chcieliśmy nadać mu więcej naturalności poprzez zastosowanie  swobodnych przenikających się linii i dlatego powstała ścieżka z płyt zanurzonych w korze sosnowej wchodząca pomiędzy rośliny.

Pierwszym etapem prac było oczyszczenie terenu z większych kamieni oraz zdarcie istniejącej darni. Wyznaczyliśmy miejsca pod lampy, wytyczone zostały też ścieżki razem z miejscem pod skrzynie na narzędzia i zabraliśmy się za osadzenie płyt zatopionych w żwirze. Kolejnym krokiem było przygotowanie pergoli i montaż słupów. 

 W międzyczasie ustawione zostały rośliny zgodnie z koncepcją i zaczęło się sadzenie roślin. Przy ogrodzeniu od strony wjazdu posadziliśmy derenie tworząc dodatkową barierę dla hałasu i zanieczyszczeń od strony drogi.  Przy oknie obok garażu rozwinął swoje liście perukowiec w odmianie purpurowej, pod którym swoje miejsce znalazły konwalniki ‘Niger’ , miodunki pstre, turzyce, hosty, hakonechloa czy imperiaty i pierisy. Najdłuższy odcinek ogrodu ozdobiły wcześniej wymienione rośliny wzbogacone o rośliny takie jak rozplenice, miskanty, liriope, cisy, wietlice, paprotniki, języczniki czy odętki.  Powielony został również perukowiec po drugiej stronie ścieżki. W rogach stanęły klony palmowe, które zostały połączone szlakiem nasadzeń z hortensji, hibiskusów oraz powielonych traw i bylin. Swobodny wzór ścieżki podkreśliły rośliny okrywowe sadzone wokół płyt. Wszystkie nasadzenia zostały obsypane korą sosnową stanowiąc tło oraz źródło substancji odżywczych dla roślin. Całość kompozycji roślinnej została dopełniona o różnokolorowe rośliny cebulowe rozproszone po całym ogrodzie.

Oto efekty naszej pracy ☺

Kolejny raz bardzo dziękujemy za zaufanie naszej firmie☺

Zapraszamy na stronę facebook’ową

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *