Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Nowoczesne zagospodarowanie ogrodu ul. Białe Wzgórze

Nowoczesne zagospodarowanie ogrodu ul. Białe Wzgórze

Końcem czerwca nawiązaliśmy współpracę z inwestorem na realizację ogrodu na ulicy Białe Wzgórze w Krakowie. Po zapoznaniu się z projektem przystąpiliśmy do oględzin. Na terenie ogrodu było wiele zalegających odpadów pobudowlanych, dlatego to był pierwszy etap prac, by uporządkować ogród. 

Projekt, który otrzymaliśmy od inwestora obejmował wykonanie rabat żwirowych przed domem ze ścieżką do wiaty śmietnikowej z płyt betonowych oraz przygotowania miejsca pod samą wiatę śmietnikową, natomiast ogród wewnętrzny miał składać się z prostokątnego trawnika, rabat żwirowych po jego obu stronach z ażurowymi roślinami, nasadzeń w donicy betonowej przy tarasie, a także części „dzikiej” ogrodu, do której prowadzić ma ścieżka „do nikąd” obsadzona roślinami cieniolubnymi.

Ponieważ część tylna ogrodu posiadała spadek wyrównaliśmy teren pod trawnik i okalające go rabaty oraz osadziliśmy blok betonowy stanowiący stopień do „dzikiej” części ogrodu, w której grunt oczyściliśmy z pozostałości pobudowanych oraz darni i uformowaliśmy jeden delikatny spadek na dół działki. W między czasie naszych prac powstało ciemne ogrodzenie skracające działkę oraz dokończona została elewacja budynku i taras. Po skończonych pracach ziemnych wykonaliśmy nawadnianie. Następnym krokiem było wytyczenie oświetlenia, ścieżek i rabat zgodnie z projektem oraz zmianami omówionymi z projektantką i inwestorem. Rozplanowaliśmy i rozłożyliśmy kable pod oświetlenie. Wykonaliśmy ścieżkę z tyłu ogrodu z płyt betonowych, a pod rabaty żwirowe ułożyliśmy agrotkaninę oraz obrzeża Ekobord. 

Rośliny starannie dobraliśmy zgodnie z projektem, ale też preferencjami inwestora. Istotnym aspektem było zakupienie roślin, które w momencie sadzenia będą miały docelowe rozmiary, tak aby klient mógł od razu po wejściu do ogrodu zachwycać się jego urokliwością ukazaną na wizualizacjach. 

Nie lubimy kupować kota w worku dlatego tak ważne dla nas jest oglądnięcie roślin przed kupnem. Tak więc wszystkie rośliny zakupiliśmy w zaprzyjaźnionych szkółkach. Jedynym wyjątkiem był zakup Fargesi Obelisk, która zamówiona z firmy specjalizującej się w uprawie bambusów – Oaza Palmy, stała się strzałem w dziesiątkę ! – rośliny przyjechały piękne, zdrowe i dorodne. ☺

Rośliny posadzone zostały z całkowitą zaprawą dołów. Należało uważać przy wykopywaniu dołków aby nie uszkodzić korzeni istniejących świerków. Pod ogrodzeniem na końcu działki stanął żywopłot z cisów ‘Hilli’, a w rządzie po prawej stronie zawitały piękne sadzonki Fargesi Obelisk. W naturalnym układzie posadzone zostały kule cisa pośredniego w rozmiarach do 100cm, przeplecione dorodnymi hortensjami ‘Annabelle’ i świecznicami groniastymi, całości kompozycji „dzikiej” części ogrodu, dopełnił pełzający po korze sosnowej bluszcz pospolity wijący się pomiędzy płytami betonowymi oraz innymi roślinami. Rabatę żwirową po lewej stronie ogrodu uzupełniły wysokie sadzonki miskantów chińskich ‘Kleine Fontane’, a w donicy betonowej idącej wzdłuż lewego boku tarasu przystroiły laurowiśnie wschodnie.

Trawnik z rolki ułożyliśmy jako ostatnią część prac z tyłu ogrodu. 

Przed domem powstały nasadzenia w rabacie żwirowej z wcześniej wspomnianych bambusów wraz z klonem ‘Shirasawy’ oraz  turzycy oszimskiej 'Evergreen’ ulokowanej przy betonowych płytach tworzących ścieżkę do wiaty śmietnikowej oraz mały tarasik z tych samych płyt spełniający rolę miejsca osadzenia wiaty. 

Bardzo dziękujemy za zaufanie naszej firmie☺

Zapraszamy na stronę facebook’ową https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek 

oraz śledźcie nas na instagramie

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *