Twardowskiego 107
30-346 Kraków
MIKORYZA – ekologiczne wsparcie roślin

MIKORYZA – ekologiczne wsparcie roślin

Czym jest mikoryza?

Mikoryza to powszechne zjawisko polegające na współpracy grzyba z rośliną. Poszczególne strzępki grzybni współpracują z wybranymi gatunkami roślin. Nie ma grzybów uniwersalnych, które doskonale sprawdzają się w przypadku każdej rośliny. Grzyby oraz rośliny docierają się same. Proces mikoryzy związany jest z wnikaniem pewnych gatunków grzybni do korzeni. Jest to najefektywniejsze, ponieważ szczepionki mikoryzowe aplikuje się bezpośrednio na korzenie lub do gleby.

Korzyści z mikoryzy dla roślin ogrodowych

Proces mikoryzy jest bardzo korzystnym rozwiązaniem poprawiającym efektywność wszystkich gatunków roślin ogrodowych.  Proces ten zwiększa odporność na zmianę, trudne warunki środowiska, w którym rosną i różne choroby oraz poprawia stabilność gleby. W przypadku gatunków, które owocują mikoryza ma pozytywny wpływ na wielkość i jakość owoców. 

Jaka mikoryza do jakich roślin?

Mikoryza powinna być w odpowiedni sposób dostosowana do konkretnego gatunku roślin, przy którym będzie miała zastosowanie. 

W sprzedaży dostępne są różne szczepionki mikoryzowe. Wśród nich możemy wymienić następujące rodzaje mikoryzy:

  • mikoryza do drzew iglastych (stosować pod drzewa leśne, takie jak na przykład: świerk, modrzew, sosna, jodła a także żywotniki)
  • mikoryza do drzew liściastych
  • mikoryza do roślin wrzosowatych
  • mikoryza do rododendronów,
  • mikoryza do roślin owocowych 
  • mikoryza do warzyw 
  • mikoryza do trawników 

Mikoryzę stosujemy raz w ciągu całego życia rośliny.

Szczepionkę możemy zakupić w formie żelu lub proszku.

Kiedy stosować mikoryzę?

Mikoryzę w ogrodzie można stosować na dwa sposoby. 

  1. Aplikacja szczepionek mikoryzowych podczas sadzenia lub przesadzania roślin

Jest to bardzo skuteczne działanie, ponieważ w tym przypadku istnieje możliwość aplikowania szczepionki wprost na korzenie sadzonych roślin. Korzenie moczy się w żelu lub w sporządzonym przez siebie roztworze. Moczenie korzeni w preparacie umożliwia ich dokładne pokrycie, co sprawi, że mikoryza od razu zacznie działać.

Podczas sadzenia możliwe jest zastosowanie preparatu w formie proszku lub granulek.  Wtedy środek umieszczamy we wnętrzu dołka, w którym ma zostać posadzona roślina. Po zakończeniu sadzenia, całość należy obficie podlać. 

  1. Aplikacja szczepionek mikoryzowych bezpośrednio do korzeni roślin. 

Jest to działanie, które wykonuje się doglebowo z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonych aplikatorów. Zabieg stosuje się wtedy gdy rośliny są już posadzone i nie planujemy ich przesadzania. Proces najlepiej przeprowadzić na  wiosnę lub jesień

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

ŹRÓDŁA:

https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/nawozy-i-odzywki/mikoryza-uniwersalna-100ml-biopon-1062c,p68318,l389.html

https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/nawozy-i-odzywki/mikoryza-do-iglakow-250ml-biopon-1064,p68312,l389.html

https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/nawozy-i-odzywki/mikoryza-do-rododendronow-250ml-biopon-1063,p68343,l389.html

https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/dbamy-i-pielegnujemy-ogrod/w-jaki-sposob-stosowac-mikoryze/

https://www.mgprojekt.com.pl/blog/mikoryza/

http://www.e-biotechnologia.pl/artykuly/mikoryza

https://balkonowywarzywnik.pl/tag/stosowanie-mikoryzy/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *