Twardowskiego 107
30-346 Kraków
JEŻÓWKA I RUDBEKIA- podobieństwa i różnice

JEŻÓWKA I RUDBEKIA- podobieństwa i różnice

Rudbekie (Rudbeckia) i jeżówki (Echinacea)  to jedne z popularniejszych roślin ogrodowych. Bardzo ładnie wyglądają na rabatach oraz w wazonach. Można je sadzić w grupach lub pojedynczo. Wprowadzają do ogrodu kolor, wiejski klimat oraz są miododajne, ściągają pszczoły i motyle. Są do siebie bardzo podobne, ponieważ są ze sobą spokrewnione, pochodzą z jednej rodziny, natomiast to różne rodzaje roślin. Warto poznać jakie są różnice między nimi, choć wiele jest cech wspólnych. Są to rośliny, które tworzą kępy o wzniesionych, sztywnych pędach. Łączy je taka sama budowa kwiatostanów. Obie rośliny kwitną przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków.

JEŻÓWKA (Echinacea)                                                                                                                   

Jest to bylina. Osiąga od 40- 130cm wszystko zależy od gatunku. Kwiaty w kolorze białym, kremowym, różowym, fioletowym, purpurowym lub czerwonym.  Koszyczek jeżówki może być bardziej  wypukły niż rudbekii.

RUDBEKIA (Rudbeckia)  

 
Rudbekie to rośliny to rośliny dwuletnie lub byliny. Osiągają od wysokość  od 40 do nawet 200cm. Kwiaty języczkowate zwykle są żółte, żółto- brązowe, pomarańczowe lub rdzawe. 

Uprawa i pielęgnacja:

Rudbekie i jeżówki preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepiej rosną na glebie wilgotnej i żyznej. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie. Wiosną i latem rośliny warto zasilić nawozem do roślin kwitnących. Obie są mrozoodporne, choć przy ostrych zimach warto je osłonić u podstawy pędów. 

Jeżówki i rudbekie dobrze się prezentują w zestawieniu z astrami, przegorzanem, floksami czy nawłociami. Ponadto jeżówka to roślina o właściwościach leczniczych wzmacnia odporność i pomaga przy przeziębieniach.

Zapraszamy na stronę facebook’ową https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek oraz śledźcie nas na instagramie https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *