Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Jakie rośliny spotkamy w sklepach jesienią?

Jakie rośliny spotkamy w sklepach jesienią?

Wraz z jesienią do ogrodu przybywają nowe kolory, przedtem uśpione rośliny zaczynają grać pierwsze skrzypce. I nie są to tylko wrzosy – mamy wiele roślin, które swoje największe walory ukazują dopiero jesienią. Wraz z nimi w sprzedaży pojawiają się inne rośliny wrzosowate, które przedstawimy Wam w poniższym wpisie. 

Ciekawą, lecz rzadką rośliną jest modrzewnica pospolita – zimozielona krzewinka, jej liście przypominają rozmaryn, kwitnie na różowo. Inną rośliną pojawiającą się w sklepach jesienią jest również wrzosiec. Wrzośce są podobne do wrzosów, z tym, że kwitną końcem zimy/ wczesną wiosną. Rośliną zdobiącą jesienne kompozycje jest również golteria pełzająca. Niska krzewinka swój urok zawdzięcza dużym, czerwonym owocom oraz czerwono – czekoladowym młodym przyrostom. Z nieco większych roślin jesienią spotkamy kalmię szerokolistną – jest to zimozielony krzew o pięknych kwiatach (ich kolor zależy od odmiany). Trzeba jednak pamiętać, że jest ona dość wrażliwa na mrozy. 

Kolejną ciekawą rośliną jest kiścień – krzew ozdobny z liści. W zależności od odmiany mają różne ubarwienie, zazwyczaj na nowych przyrostach są czerwonawe lub różowe. Kwiaty są mniej widoczne, stąd sadzony jest głównie ze względu na liście. Podobnym krzewem jest pieris – zimozielony, liście mają zabarwione młode przyrosty. Znaczącą różnicą jest to, że pieris obficie kwitnie w postaci dzwonkowatych kwiatuszków zebranych w wiechowate kwiatostany. W ogrodzie jesiennym nie może zabraknąć żurawiny – niskiej rośliny, której owoce tak dobrze znamy. Ważnym aspektem uprawy żurawiny jest zapewnienie jej wilgotnego stanowiska. 

Przedstawione powyżej rośliny to gatunki wrzosowate – wszystkie wymagają kwaśnej gleby, przepuszczalnej. Najlepiej żeby była pokryta organiczną ściółką, która chroni ich płytki system korzeniowy. Wrzosy oraz pozostałe rośliny wrzosowate o liściach igiełkowatych i drobnych będą preferowały miejsca słoneczne. Reszta wymaga gleby świeżej o stałej wilgotności – jeśli są w słońcu, to ważne jest by miały stale wilgotną glebę. Gatunki o zimozielonych liściach preferują stanowiska zaciszne – w zimie osłonięte od wiatrów, a w lecie od mocnego słońca. 

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródło: Katalog Roślin Ozdobnych – drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o, 2016 Warszawa

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *