Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Dlaczego wiosenne przymrozki są takie szkodliwe dla roślin?

Dlaczego wiosenne przymrozki są takie szkodliwe dla roślin?

Wiosna w naszym klimacie potrafi zaskakiwać – nie bez powodu mówimy “w marcu jak w garncu” 🙂 Niestety duże wahania temperatury – w tym szczególnie przymrozki – mogą zaszkodzić naszym roślinom. Czemu tak się dzieje? Otóż dzięki słońcu i plusowym temperaturom za dnia rośliny dostają sygnał, że mogą ruszyć ze wzrostem. Wtedy niebezpieczny jest nagły mróz, który może uszkodzić młode pędy i pąki. Z roślin ozdobnych najbardziej zagrożone na te uszkodzenia są hortensje, laurowiśnie, róże, azalie czy magnolie. 

Roślina narażona na nagłe skoki temperatury może się rozhartować – wtedy przestaje być odporna na mróz i obumiera. Problemem jest to, że w ciągu dnia jest ciepło od słońca, a w ciągu nocy temperatura może spaść poniżej zera. W efekcie uszkadza to rośliny, warto więc w takie okresy okrywać rośliny tylko na noc, a za dnia ściągać osłony.

Żeby zapobiec temu zjawisku dobrze jest sadzić wrażliwe rośliny w miejscach nieco osłoniętych. Jeśli jest na to za późno, to dobrym sposobem jest okrycie roślin. Nie tylko chroni to rośliny przed zimnem, ale i przed ostrym słońcem. 

Jeśli chodzi o drzewa – dobrze jest pomalować ich pnie na biało, odbije to promienie słoneczne nadmiernie nagrzewające korę. 

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

https://www.meblobranie.pl/porady/wp-content/uploads/2022/08/okrywanie-roslin-na-zime.jpg

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *