Twardowskiego 107
30-346 Kraków

Zakładanie rabat: montaż agrotkaniny, agrowłókniny; sadzenie roślin

Agrotkanina i agrowłóknina jest bardzo często wykorzystywanym materiałem ściółkującym, który zabezpiecza rabaty przed nadmiernym rozwojem chwastów.

Jeśli nie chcesz poświęcać dużej ilości czasu na plewienie rabat, ten materiał będzie dla Ciebie zbawieniem 🙂

Warto wytłumaczyć czym tak na prawdę różni się agrotkanina od agrowłókniny.

AGROTKANINA to materiał wykonany z mocnych włókien polipropylenowych tworzących tkane pasy.
Jej największą zaletą jest duża wytrzymałość na rozdarcia. Dzięki ażurowej strukturze pozwala na przepuszczanie wody i pary, jednocześnie ograniczając rozwój chwastów. Sprawdzi się na rabatach, które docelowo mają zostać pokryte kamienie lub grysem.

AGROWŁÓKNINA jest cieńszym materiałem o nieregularnej strukturze, przypominająca w wyglądzie i w dotyku bawełnianą tkaninę. Tak jak agrotkanina, wykonana jest z polipropylenu, dzięki czemu jej żywotność jest bardzo długa.
Jej na największą zaletą jest lepsze utrzymywanie kory nawet na lekko nachylonych terenach. Równie dobrze co agrotkanina chroni rabaty przed rozwojem chwastów i przepuszcza wodę.

Jeśli jednak nie chcesz wprowadzać „plastiku” do swojego ogrodu, a równocześnie ograniczyć rozwój niechcianych roślin, proponujemy ściółkowanie rabat MATAMI BIODEGRADOWALNYMI, które zbudowane są z jutowych / konopnych włókien. Ich żywotność jest co prawda krótsza, natomiast w przypadku rabat, które docelowo mają „zarosnąć” roślinami okrywowymi, będzie to najlepsze rozwiązanie.

Warto zaznaczyć, że żadna z proponowanych mat nie ma 100% skuteczności. Ich zadaniem jest ograniczenie występowania chwastów, a nie ich eliminacja! Ponadto, bardzo ważne jest, aby podłoże pod matami było odpowiednio przygotowane: powinna zostać usunięta darń i inne rośliny, a także dość głęboko przekopana w celu eliminacji korzeni chwastów.

Po montażu agrotkaniny/agrowłókniny przychodzi czas na sadzenie roślin (czasami warto zrobić to w odwrotnej kolejności).

Oferujemy wykonywanie pojedynczych nasadzeń drzew (od 30zł/szt.)  i krzewów (od 8zł/szt.)  jak również wykonywanie nasadzeń bylinowych (od 4zł/szt.) na dużych obszarach.

Koszt rozłożenia każdej wymienionej maty jest taki sam, jednak koszt produktu może się znacząco różnić.
Dlatego zapraszamy do zapoznania się z

Udostępnij

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *