Twardowskiego 107
30-346 Kraków

Pielęgnacja trawnika: koszenie, wertykulacja, aeracja, nawożenie

Wbrew pozorom, trawnik jest najbardziej wymagającym i pracochłonnym elementem ogrodu.

Jednak piękny, gęsty, zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu.
Trawnik zajmuje zazwyczaj znacząca powierzchnię w ogrodzie. Warto więc szczególnie o niego zadbać!

Sekret pięknego, zielonego i równomiernego trawnika tkwi w jego pielęgnacji.
Regularne koszenie, podlewanie, nawożenie, zabiegi wertykulacja, aeracji czy piaskowania pozwalają na uzyskanie wymarzonej darni.

Oto przepis na piękny i zdrowy trawnik:

WERTYKULACJA to pierwszy zabieg jaki wykonujemy na wiosnę. Ma on na celu usunięcie filcu oraz rozluźnienie murawy.

AERACJA wykonujemy również wczesną wiosną. Zadaniem aeracji jest napowietrzanie gleby, a co za tym idzie, pobudzenie trawy do wzrostu.

PIASKOWANIE wykonywane jest w przypadku ciężkich, gliniastych gleb. Po wykonaniu aeracji, wypełniamy otwory piaskiem, aby zwiększyć przepuszczalność gleby.

UZUPEŁNIANIE UBYTKÓW W TRAWNIKU często spowodowanych stagnującym śniegiem czy wizytą psa w ogrodzie. Zabieg polega na oczyszczeniu ubytków trawnika z martwej darni, wymianie podłoża, wysianiu mieszanki nasion, podlaniu i zwałowaniu podłoża. Zbieg wykonujemy wiosna lub jesienią, gdy nie ma ryzyka wystąpienia zimowych przymrozków, ale również letnich suszy.

NAWOŻENIE wykonujemy wiosną, latem i jesienią. Wiosenne nawozy mineralne bogate w azot stymulują trawnik do rozwoju. Latem, zapotrzebowanie na składniki mineralne jest dużo wyższe – sprzyja temu ciepło i wilgoć – jest to idealny czas na dostarczenie cennych składników mineralnych. Jesienią wybieramy nawozy bogate w potas i fosfor, których zadaniem jest wzmocnienie trawnika przed zimą.

KOSZENIE to kluczowy zabieg, który powinien być wykonywany regularnie. Częstotliwość „co dwa tygodnie” jest maksimum w przypadku wiosny i jesieni. Latem, w miejscach słabo podlewanych koszenie można wykonywać rzadziej – trawa może być narażona na poparzenie. W przypadku suszy, warto wykonywać ten zabieg w dużych odstępach czasowych np. Co 3-4 tygodnie.

ZWALCZANIE CHWASTÓW I MCHU – wykonywanie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych opisanych powyżej powinno sprawić, ze Twój trawnik nie będzie wymagał interwencji. Jeśli jednak pojawią się w nim chwasty lub mech, zastosujemy bezpieczne i ekologiczne opryski lub nawozy działające selektywnie. Oznacza to, że trawnik będzie bezpieczny, natomiast chwasty uschną i zostaną usunięte podczas koszenia. W przypadku małych obszarów zaatakowanych chwastami, pozbędziemy się ich bez użycia preparatów – ręcznie.

Nasza firmy świadczy wszystkie usługi ogrodnicze mające na celu poprawienie kondycji Państwa trawników.
Chcesz otrzymać kosztorys i zestawienie prac pielęgnacyjnych swojego trawnika? Umów się z nami na spotkanie, lub prześlij zdjęcia oraz wymiary swojej murawy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *