Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Zwalczanie chorób, szkodników i chwastów na trawniku

Zwalczanie chorób, szkodników i chwastów na trawniku

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji to zadanie czasochłonne i nieraz nawet kosztowne. Dlatego najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom jest odpowiednia pielęgnacja, dzięki której nasz trawnik poradzi sobie z wrogami 🙂 

Gdy jednak nasze starania nie przyniosły rezultatu nie pozostaje nic innego, jak tylko walczyć – a żeby walka była skuteczna ważne jest odpowiednie rozpoznanie choroby czy szkodnika i odpowiednia reakcja. Najpopularniejszymi chorobami trawnika są: pleśń śniegowa, mączniak prawdziwy, brunatna plamistość, czarcie kręgi czy też rdza źdźbłowa. Jeśli odpowiednia pielęgnacja nie wyeliminuje choroby, to należy zastosować odpowiedni fungicyd, postępując ściśle według instrukcji na opakowaniu. 

Kolejnym problemem z trawnikiem mogą być chwasty. Gdy dokładne odchwaszczanie przed założeniem trawnika nie dało rezultatu, to możemy walczyć poprzez ręczne usuwanie chwastów lub działanie odpowiednimi środkami. Chwasty dwuliścienne: np. mniszek czy koniczyna można skutecznie usuwać chemicznie. W walce z chwastami możemy również zastosować ekologiczne środki do pielęgnacji trawnika na bazie substancji naturalnych. W sieci można znaleźć również domowe sposoby na chwasty – wśród nich wymieniane są olejki eteryczne czy ocet. 

Gdy trawnik mimo regularnej pielęgnacji żółknie i przesycha warto sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z pędrakami. Są to larwy chrząszczy, które żywią się korzeniami traw. Pamiętajmy, że mamy w ogrodzie pomocników w walce z tego typu szkodnikami 🙂 Zaprośmy ptaki do ogrodu, dla nich pędraki są poszukiwanym przysmakiem. Warto założyć budki lęgowe dla szpaków. Wśród metod naturalnych mamy również zastosowanie preparatów takich jak P-Drakol oraz Wrotycz ProBio Ogród. 

Innym nieproszonym gościem może być kret. Jeśli nie mamy założonej siatki na krety (co rekomendujemy w przypadku zakładania nowego trawnika) to musimy sięgnąć po inne sposoby. Na rynku dostępne są przeróżne urządzenia czy specyfiki – od preparatów zapachowych po urządzenia dźwiękowe czy pułapki. Jest też szereg preparatów odstraszających w postaci granulatów, żeli czy płynów. Warto też mieć w ogrodzie rośliny o intensywnym zapachu, np. lawendę czy miętę. Jeśli te sposoby zawodzą warto zwrócić się do specjalistów, którzy zajmują się wyłapywaniem niechcianych gości z naszego ogrodu.

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://spa4garden.pl/module/wtblog/post/41-1-choroby-trawnika-jak-z-nimi-walczyc.html

https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/pielegnacja-trawnika/

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *