Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie

W ostatnim czasie modne stało się uprawianie własnych warzyw, owoców oraz ziół. Zaczęliśmy przywiązywać uwagę do tego, by to co jemy było jak najbardziej naturalne i ekologiczne. Zioła zyskują zainteresowanie nie tylko w leczeniu, ale i w kuchni. Nie musimy się jednak ograniczać do kuchennego parapetu – zioła z powodzeniem możemy posadzić w ogródku. 

Na wstępie należy zaznaczyć, że ich funkcja to nie tylko przyprawianie dań, ale również ozdoba rabat. Możemy sadzić w gruncie, lub też wkomponować donice wśród krzewów, tworząc iście prowansalski klimat. Ziołami dobrymi do takiej kompozycji będą: bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn czy lawenda. Innymi ziołami, uprawianymi w celach leczniczych są: rumianek, pokrzywa, mięta, melisa, dziewanna, krwawnik, nasturcja, dziurawiec.

Część ziół to rośliny wieloletnie, zimujące w naszym klimacie: tymianek, lubczyk, mięta, melisa, szczypiorek, estragon, hyzop lekarski, dziurawiec czy szałwia lekarska.

Z jednorocznych wyróżniamy: bazylię, kolendrę, cząber, majeranek, rzeżuchę, koperek czy pietruszkę.

Ważną kwestią w uprawie ziół w ogrodzie będzie dostarczenie im odpowiedniej dawki słońca, podlewanie i nawożenie. Jeśli chodzi o nawóz, to najlepiej stosować te naturalne, np. biohumus. Ziemia do ziół powinna być dobrana specjalnie w tym celu – na rynku są dostępne takie dedykowane dla uprawy roślin jadalnych. Należy pamiętać o tym, by była dobrze zdrenowana.

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://poradnikogrodniczy.pl/ziola-wieloletnie.php

https://spa4garden.pl/module/wtblog/post/69-1-ziola-w-ogrodzie.html

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *