Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Wiśnie i śliwy ozdobne

Wiśnie i śliwy ozdobne

Zapewne wszystkim znane są nasze owocujące wiśnie i śliwy – wiosną kwitną delikatnie, by późnym latem wydać pyszne owoce. Dzięki kwiatom przyciągają owady, między innymi pożyteczne pszczoły. Nie każdy jednak wie, że mamy te drzewa również w odsłonie ozdobnej – nie wydają owoców (lub ich owoce są niejadalne), ale rekompensują to obfitym kwitnieniem. 

Wiśnie ozdobne są bardzo dekoracyjne – możemy je sadzić zarówno w grupach ale i jako solitery. Ich wysokość raczej nie przekracza 10 m. Pokrój też zależny jest od odmiany, mamy zarówno kolumnowe jak i rozłożyste korony. Kwitną w okolicy kwietnia i maja. Z ciekawych odmian wyróżniamy: ‘Royal Burgundy’, ‘Amanogawa’, ‘Kanzan’, ‘Kiku-Shidare’ czy ‘Umbraculifera’. 

Wiśnie ozdobne w większości nie są wymagające. Nie musimy mieć bardzo żyznej gleby, lecz ważne jest, by nie była ona ciężka ani gliniasta. Jeśli posadzimy je w miejscu słonecznym i ciepłym, gdzie pąki nie będą narażone na silne wiatry, to odwdzięczą się nam bujnym kwitnieniem.

W przypadku śliw mamy podobne walory – liczne białe lub różowe kwiatuszki rozwijające się jeszcze przed liśćmi, ciekawy pokrój, ładnie wybarwione liście – w zależności od odmiany ciemnozielone lub nawet bordowe. Mamy wiele ozdobnych odmian, wśród nich najpopularniejsze są: śliwa wiśniowa ‘Pissardii’, ‘Nigra’ czy ‘Hessei’.

Śliwy mają niskie wymagania – są odporne na niskie temperatury i nie są wybredne w stosunku do podłoża. Preferują gleby żyzne, próchnicze i lekko wilgotne, ale dobrze rosną również na typowej glebie ogrodowej – nie tolerują jedynie gleb zimnych czy podmokłych. Warto je posadzić w miejscu słonecznym, najlepiej osłoniętym od mocnych wiatrów.

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://twojesady.pl/69-wisnie-ozdobne

https://twojesady.pl/32-sliwy-ozdobne

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *