Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Od pomysłu po aranżację ogrodu przy ul. Sodowej w Krakowie.

Od pomysłu po aranżację ogrodu przy ul. Sodowej w Krakowie.

Kolejna aranżacja ogrodu mieści się przy ulicy Sodowej w Krakowie.

Podczas oględzin terenu ustaliliśmy wszystkie szczegóły i preferencje co do zagospodarowania całego obszaru. Teren ogródka znajdował się obok budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Po obu stronach ogrodzony był od sąsiadów oraz wejścia do klatki schodowej żywopłotami świerkowymi wysypanymi u podstawy, większej frakcji kamieniami, a od strony ulicy ograniczony był murem z piaskowca, będącego jednocześnie podłużną donicą, w której znajdowały się zimozielone krzewy iglaste. 

Na terenie ogródka rósł klon ‘Globosum’ oraz jeden różanecznik. Teren w większości był zacieniony. Pod klonem widać było ubytki w trawniku oraz mech.  

Po przystąpieniu do współpracy zaczął się proces projektowy. Wytycznymi od inwestorki było zachowanie w części trawnika, taras, który będzie przepuszczalny dla wody opadowej, brak rabat oraz stworzenie miejsca zagospodarowanego i uporządkowanego. Po konsultacjach powstała koncepcja, która zawierała taras z płyt kwadratowych zanurzonych w żwirze o nietypowym kształcie, miejsce na trawnik oraz pas donic z roślinami cieniolubnymi. 

Pierwszym etapem było oczyszczenie terenu i wytyczenie tarasu oraz miejsca na donice zgodnie z koncepcją. Ustawione zostały krawężniki utrzymujące stabilność płyt tarasowych, a następnie same płyty. Obrzeże znajdujące się pomiędzy tarasem, a trawnikiem oraz odgradzające obszar donic, wykonane zostało z kostki brukowej stając się elementem dekoracyjnym.

Ustawione zostały donice z włókna szklanego, które są trwałym materiałem, ale i lekkim. Kiedy zakupione w krakowskich szkółkach rośliny dotarły na miejsce zaczęło się  ich sadzenie. Nasadzenia składały się z różaneczników ‘Nova Zembla’, ostrokrzewów karbowanolistnych, zawilców mieszańcowych oraz hortensji ogrodowych jako wyższych akcentów uzupełnionych niższymi roślinami takimi jak funkie ‘Fire and Ice’ i turzyce Morrowa ‘Ice dance’, a jako dopełnienie kompozycji posadzone zostały trzmieliny Fortune’a ‘Emerald Gaiety’ oraz barwinek pospolity.

Aby zachować spójność całego ogrodu przy klonie symetrycznie do istniejącego różanecznika został posadzony  różanecznik ‘Nova Zembla’, a za nimi przy narzucie z kamieni utworzona została linia z trzmieliny. 

W tarasie zostawione miejsce pomiędzy płytami zostało uzupełnione przez nasadzenie z trzech sadzonek turzycy Morrowa ‘Ice dance’. Kształt tarasu umożliwił również postawienie dodatkowej donicy na rośliny sezonowe.  

Prace dodatkowe jakie zostały wykonane podczas podstawowych etapów tworzenia ogrodu była wymiana żywopłotu od strony sąsiada, montaż odciągów do przechylonego klona oraz uprzątnięcie podłużnej donicy w istniejącym murze. Na zakończenie pracy rozłożyliśmy nowy trawnik z rolki.

Oto efekty naszej pracy:

Efekty naszej pracy po miesiącu – przesłane od inwestorki:

Bardzo dziękujemy za zaufanie naszej firmie oraz przesłanie pięknych zdjęć☺

Zapraszamy na stronę facebook’ową

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *