Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Magnolie – królowe ogrodów

Magnolie – królowe ogrodów

Nie bez powodu magnolia wzbudza u nas zachwyt – obficie obsypane dużymi kwiatami drzewo to widok niecodzienny w naszym klimacie. Z biegiem czasu coraz częściej można ją spotkać w ogródkach królującą ponad rabatami. Jej uprawa wbrew pozorom nie jest trudna, więc każdy z nas może cieszyć nią oczy w swoim ogródku 🙂 

Magnolie to drzewa, które przybyły do nas z Dalekiego Wschodu. W Polsce zadomowiły się w XIX wieku. W naszych warunkach klimatycznych osiąga od kilku do kilkunastu metrów wysokości. W zależności od odmiany może mieć różną wysokość i pokrój korony. Niezmiennym aspektem łączącym wszystkie magnolie jest oczywiście zapierające dech w piersi kwitnienie. Kwiaty pojawiają się w kwietniu lub maju, mogą mieć różne barwy – od białej, przez żółtą, limonkową, aż po różową czy bordową. Liście magnolii są dość duże, eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące, opadają na zimę.

Magnolię warto posadzić w miejscu wyeksponowanym, gdzie będzie dobrze widoczna. Sprawdzi się jako soliter, może też być wkomponowana w rabatę w towarzystwie niższych krzewów. Warto ją posadzić na tle ścian budynków lub jednolitej ściany drzew iglastych, by ją dobrze uwydatnić. Istotne jest, by wybrane miejsce było zaciszne, osłonięte, bez przeciągów. Najlepiej kwitnie w miejscu nasłonecznionym, ale poradzi sobie również w lekko zacienionym. 

Ziemia do magnolii powinna być przepuszczalna, próchnicza, lekko kwaśna. W kilku pierwszych latach warto ją okryć na zimę. Co równie ważne – magnolia nie lubi przesadzania, więc warto dobrze przemyśleć jej miejsce w ogrodzie.

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://poradnikogrodniczy.pl/magnolia.php

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *