Twardowskiego 107
30-346 Kraków
Jak dbać o trawnik, by pięknie wyglądał przez cały sezon?

Jak dbać o trawnik, by pięknie wyglądał przez cały sezon?

Efekt gęstego trawnika to nie lada wyzwanie – wymaga to całorocznej pielęgnacji. Co zatem należy robić, by cieszył oko cały rok? 

Po zimie przede wszystkim robimy porządki – zbieramy zeschłe liście czy gałązki, grabimy zaschnięte źdźbła trawy. Koniecznymi zabiegami dla trawnika są aeracja i wertykulacja.  Jeśli chodzi o koszenie, to wysokość trawy powinna być pomiędzy 3,5 a 5,5 cm. Ważne jest, żeby kosić w takich odstępach czasu, aby wysokość trawy przed kolejnym koszeniem nie przekraczała wysokości 10 do 12 cm. 

Istotnym elementem pielęgnacji trawników jest nawożenie. Nawóz wiosenny powinien zawierać sporo azotu. Co istotne – nawożenie przeprowadzamy tylko wtedy, gdy aura na to pozwoli. Najlepiej wybrać dzień pochmurny oraz bezdeszczowy. 

Latem, w trakcie suszy dobrze jest 2-3 razy do roku wstrzymać podlewanie i doprowadzić do głębszego przesuszenia gleby. Zmusi to trawę do rozwoju systemu korzeniowego w poszukiwaniu w głębszych warstwach podłoża wody i składników pokarmowych.

Jesienią przychodzi czas na przygotowanie trawnika do zimy. W tym celu używamy nawóz jesienny do trawników w terminie od końca sierpnia do połowy października. Nie można również zapomnieć o grabieniu – zalegające na trawie liście mogą przyczynić się do wystąpienia chorób grzybowych i przerzedzeń w darmi. Część zebranych liści można wykorzystać do utworzenia kopczyków dla jeży 🙂

W zimie należy pamiętać, aby zbytnio nie udeptywać śniegu zalegającego na trawniku. Jeśli trawnik jest pokryty lodem, to w miarę możliwości dobrze jest go rozbić, by pod spód dostał się tlen. W przypadku, gdy używamy soli do odladzania chodników należy unikać jej kontaktu z trawą. 

Zapraszamy na stronę facebook’ową 

https://www.facebook.com/ogrodyzakrzowek

oraz śledźcie nas na instagramie 

https://www.instagram.com/ogrodyzakrzowek/

Źródła:

https://spa4garden.pl/module/wtblog/post/33-1-jak-dbac-o-trawnik-pielegnacja-trawnika-w-pigulce.html

https://spa4garden.pl/module/wtblog/post/36-1-regeneracja-trawnika-po-zimie-aeracja-wertykulacja-nawozenie.html

Zdjęcia: 

https://pixabay.com/pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *