Twardowskiego 107
30-346 Kraków
HORTENSJE OGRODOWE I BUKIETOWE – podobne… a jednak różne

HORTENSJE OGRODOWE I BUKIETOWE – podobne… a jednak różne

Hortensje to ostatnimi czasy jedne z najczęściej i najchętniej wybieranych krzewów do ogrodów czy przestrzeni publicznych. Uroda hortensji pasuje do każdej architektury od wiejskiego domu po nowoczesną budowlę. Stanowią często główną dekorację wielu kompozycji kwiatowych. Hortensje posiadają szeroki wybór odmian, a ponadto jest to wieloletnia ozdoba ogrodu, która co roku zachwyca swoim pięknem.  

Hortensja ogrodowa- Hydrangea macrophylla

różowe kwiaty z zielonymi liśćmi
niebieskie kwiaty hortensji

Gatunek ten uprawiany jest jako roślina doniczkowa, ale może rosnąć w gruncie. Jest to hortensja o najbardziej ozdobnych i barwnych kwiatach. Krzew w zależności od odmiany osiąga od 1-1,5m. Liście ma duże, dość grube, szerokoowalne, wyraźnie ząbkowane. Kwitnie od czerwca. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, a nawet niebieskie. Natężenie  danego koloru zależy natomiast od pH i pierwiastków glinu w ziemi. Gdy zapewnimy roślinie kwaśną glebę z duża ilością glinu uzyskamy intensywny niebieski kolor. Można kupić gotowe mieszanki gleby, które pozwolą roślinie uzyskać tą barwę. Hortensja rosnąca na glebach bardziej zasadowych przyjmuje bardziej różowe odcienie. Roślina potrzebuje przepuszczalnego, próchnicznego i wilgotnego podłoża. Preferuje stanowisko półcieniste. W czasie obfitego kwitnienia warto ją dodatkowo podlewać. 

Hortensja ogrodowa w mroźniejsze, bezśnieżne zimy może być wrażliwa na mróz. Części przyziemne pędów należy okrywać np. korą i gałązkami drzew iglastych, lub uschłymi liśćmi. Pędy natomiast najlepiej okryć białą włókniną, dzięki temu zawiązane kwiatostany nie zmarzną i roślina pięknie zakwitnie po zimie. 

Pędów hortensji ogrodowej nie przycina się, ponieważ kwiaty pojawiają się na pędach ubiegłorocznych. Przycinamy jedynie zaschnięte kwiatostany, tuż po kwitnieniu jesienią. Wiosną można wykonać pewne cięcia pielęgnacyjne aby usunąć chore i wyschnięte pędy

Popularne odmiany hortensji ogrodowej:

  • Hortensja ogrodowa 'Adria’

Niski krzew rosnący do 1 m wysokości. Kwiaty duże, kuliste, niebieskie lub różowe o średnicy 15-20 cm. Liście grube, ciemnozielone, jesienią czerwono-pomarańczowe. Roślina lubi       ciepłe, półcieniste stanowiska. Wymaga gleb lekko kwaśnych, przepuszczalnych,      zawierających próchnicę.

Hydrangea macrophylla Adria - Hortensja ogrodowa Adria - niebieskie lub  różowe FOTO Internetowy sklep ogrodniczy szkółka roślin drzewa krzewy  byliny rośliny ogrodowe ozdobne doniczkowe sadzonki cena sprzedaż do ogrodu
Hydrangea macrophylla Adria - Hortensja ogrodowa Adria - niebieskie lub różowe FOTO

                        źródło: https://www.iglaki24.pl/

  • Hortensja ogrodowa ‘Leuchtfeuer’  

Żywotny krzew o kulistym pokroju, dorastający do około 1 m wysokości . Bardzo dekoracyjna i popularna odmiana hortensji o okazałych, czerwonych kwiatach zebranych      w duże, kuliste, lekko spłaszczone kwiatostany. Liście szerokoeliptyczne, jasnozielone.  Kwiaty płonne, białe, w miarę przekwitania różowo-czerwone. Kwitnie od lipca do września.

Hortensja ogrodowa Leuchtfeuer różowa P12 Zielonym do Góry - sklep  internetowy
Hortensja Ogrodowa ,,Leuchtfeuer '' - rosliny-krakowscy.pl

                      źródło: https://sklep.zielonymdogory.net.pl/

Hortensja bukietowa, wiechowata- Hydrangea paniculata

biały kwiat pod błękitnym niebem w ciągu dnia
różowe i białe kwiaty w obiektywie z przesunięciem pochylenia

Hortensja bukietowa jest wysokim krzewem dorastającym  w zależności od odmiany do 2 m  wysokości. Liście ma większe od hortensji ogrodowej i bardziej eliptyczne. Kwiatostany są stożkowate, bardzo duże do 20 cm długości. Kwitnie od początku sierpnia. Przekwitając kwiaty stają się bardziej różowe, a następnie zasychają. Pozostawione stają się ozdobą krzewu zimą. Hortensja bukietowa jest najbardziej odporna na mróz odmianą tego gatunku, toteż zasługuje na większe rozpowszechnienie. Preferuje stanowisko półcieniste, ale poradzi sobie także na stanowisku słonecznym. Podłoże powinno być przepuszczalne z dużym udziałem próchnicy, lekko kwaśne. 

Krzew hortensji bukietowej przycinamy wczesną wiosną, zazwyczaj na przełomie marca        i kwietnia. Jeżeli chcemy, aby hortensja była wyższa, wówczas tniemy krzew wyżej, a jeżeli niższa to krócej.

Popularne odmiany hortensji bukietowej:

  • Hortensja bukietowa 'Grandiflora’

Wyprostowany krzew, z rzadko rozwidlającymi się pędami. Rośnie do 2 m wys. Liście matowozielone, szorstkie. Kwiatostany stożkowate, białokremowe, 20-30 cm długości, kwitnie od lipca do września. Preferuje stanowisko słoneczne do lekko zacienionego, osłonięte od wiatru oraz lekkie, próchniczne gleby.

Hortensja bukietowa GRANDIFLORA  (1)
Hortensja bukietowa Grandiflora - Hydrangea Paniculata - Sadzonka 3L

                               źródło: https://pragnieszimasz.pl/

  • Hortensja bukietowa 'Limelight’

Dorasta do 2-3 m wysokości, tworząc długie, wyprostowane pędy pokryte zielonymi, z wierzchu lekko szorstkimi liśćmi. Kwiatostany w formie zwartych, stożkowatych wiech. Ich długości przekraczają 20-25 cm,  koloru zielonkawego, stopniowo przechodzą w kolor biały. Kwitnienie zaczyna się w sierpniu, a kończy w październiku. Kwiaty można suszyć              i wykorzystywać do bukietów.

Hortensja bukietowa Limelight ®
Hortensja bukietowa Limelight ®

                      źródło: https://www.flower-garden.pl/hortensja-limelight

Autorka: inż. arch. kraj. Edyta Pyrczak

Udostępnij

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *